Հայաստանի Սյունքի մարզի Կապանի Ճակատեն, Ներքին Հանդ, Շիկահող, Եղվարդ, Ագարակ, Ուժանիս գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանցի հարբած զինվորականները կրակոցներ են արձակում փոքր, ինչպես նաև խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Նշված բոլոր գյուղերի բնակիչները և համայնքային մարմինները Մարդու իրավունքների պաշտպանին, մասնավորապես, ահազանգեր են ներկայացնում այն մասին, որ կրակոցներն արվում են պարբերաբար՝ ինչպես ցերեկային ժամերին, այնպես էլ գիշերը: Ըստ ահազանգերի՝ կրակոցներն ակնհայտ պարզ լսվում են գյուղերում, նպատակ ունեն ահաբեկել խաղաղ բնակիչներին ու առաջին հերթին երեխաներին ու կանանց»,-հայտարարել է ՄԻՊ-ը։
Գյուղացիների դիտարկմամբ՝ հաճախ են դեպքերը, երբ հարբած վիճակում են ադրբեջանական զինվորականների կրակոցներն արձակվում, հենց այդ ժամանակ է, որ կրակոցները խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից են ու ինտենսիվ:
Այս կրակոցների մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած պատվիրակությանն ահազանգեր էին ներկայացվել դեռևս 2021 թվականի հունվարի 9-ին Կապանի Ճակատեն և այլ գյուղեր այցերի ընթացքում: Այդ ժամանակ նաև անմիջականորեն էր արձանագրվել, որ կրակոցներով ակնհայտ լարվածություն է առաջանում գյուղերում:
«Այս հանցավոր, բացարձակ դատապարտելի արարքները պետք է ի սպառ վերանան: Դրանք դարձել են իրական սպառնալիք Հայաստանի խաղաղ բնակիչների կյանքի ու առողջության պահպանման, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության և միջազգայնորեն ճանաչված ու ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված մյուս իրավունքների համար: Սրանք կոպտորեն խախտում են նաև նաև երեխաների շահերը»,- հայատարարել է ՄԻՊ-ը՝ հավելելով, որ այս փաստերի վերաբերյալ հաղորդումներն ուղարկվելու են միջազգային կառույցներին, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ին, ՄԱԿ-ին, ԵԽ-ին:
2020-ի նոյեմբերի 10-ի համաձայնությունից հետո Սյունիքը դարձել է սահմանամերձ, մի շարք համայնքներից հողակտորներ, իսկ որոշներից տներ են մնացել ադրբեջանական կողմում, քանի որ սահմանազատման աշխատանքները կատարվել են ըստ ԽՍՀՄ քարտեզի։

Azerbaijani troops, often in a state of intoxication, open fire from small and large-caliber weapons in the immediate vicinity of border villages in Armenia's Syunik Province, the Human Rights Defender reports.
Namely, villagers and community representatives have informed the Human Rights Defender that shootings take place regularly, both during the day and at night. According to the residents, the shots are clearly heard in the villages, aimed at intimidating civilians and, first of all, children and women.
At the same time, the villagers observed that there are frequent cases when the shots of the Azerbaijani military are fired while they are drunk. It is then that the shooting intensifies and large-caliber weapons are used.
"These criminal and absolutely condemnable acts must be completely stopped. They have become a real threat to the rights to life and health, physical and psychological integrity and other rights of civilians of Armenia, recognized internationally and guaranteed by the Constitution of Armenia. These shootings particularly and grossly violate the welfare of the children," Omdusman Arman Tatoyan said.
"The incidents further reinforce the Human Rights Defender's assessment that the presence of Azerbaijani armed forces in the immediate vicinity of Armenia's civilian border communities and on inter-community and interstate roads is a real threat to the lives and rights of the civilians."
Tatoayan also revealed that all findings on the matter will be sent to international organizations, including the OSCE, the UN and the Council of Europe.