ՀՀ կառավարությունը փետրվարի 1-ին միջպետական գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ (Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան) ընդդեմ Ադրբեջանի` պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում կոնվենցիոն խախտումների մասով, տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Նշվում է՝ մասնավորապես, ՀՀ կառավարությունը պնդում է, որ Ադրբեջանը խախտել է Արցախի և ՀՀ-ի բնակչության կյանքի, խոշտանգումներից և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու, անձեռնմխելիության, սեփականության, անձնական և ընտանեկան կյանքի, կրթության և մի շարք այլ իրավունքները:
Կառավարության կողմից գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ: Գանգատում, ի թիվս բազմաթիվ այլի, բարձրացված է նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, Արցախի տեղահանված բնակչության, զոհված և վիրավորված քաղաքացիական անձանց, նրանց հարազատների, սեփականությունը կորցրածների, տեղական և միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների իրավունքների պաշտպանության մի շարք հարցեր։
Այս միջպետական գանգատը պետության անունից ընդդեմ Ադրբեջանի տարվող իրավական գործընթացի կարևորագույն քայլ է: Սա Եվրոպական դատարան ՀՀ-ի կողմից ներկայացվող առաջին միջպետական գանգատն է:
Առաջիկայում Եվրոպական դատարան են ուղարկվելու արդեն իսկ ներկայացված պահանջները հիմնավորող լրացուցիչ մեծածավալ ապացույցներ:

The Government of Armenia on Monday, February 1 submitted an Inter-State Application against Azerbaijan with the European Court of Human Rights, claiming Convention violations during and in the aftermath of the six-week war waged by Azerbaijan, the Representative of Armenia before the ECHR reports.
In particular, the Armenian Government claims that Azerbaijan has violated the right to life, prohibition of torture and inhuman treatment, the right to liberty, the right to property, the right to personal and family life, the right to education, as well as a number of other Convention rights of the population of Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenia.
Among other things, the Government has raised the issues pertaining to the protection of the rights of prisoners of war, individual civilian captives, displaced people, deceased and wounded persons and their relatives, persons who have lost their property, local and international reporters. A large amount of evidence has been submitted along with the Application.
"The Inter-State Application is an essential step of triggering an international legal mechanism by Armenia. It is also noteworthy that the Application is the first Inter-State Application submitted by Armenia at the ECHR," the Representative said.
"We inform that the Government will provide the Court with a large number of evidence regarding the claims already submitted in due course. The Office of the Government Agent before the ECHR will provide information about the further developments of the case."