ՀՀ կառավարությունը փետրվարի 1-ին միջպետական գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ (Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան) ընդդեմ Ադրբեջանի` պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում կոնվենցիոն խախտումների մասով, տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Նշվում է՝ մասնավորապես, ՀՀ կառավարությունը պնդում է, որ Ադրբեջանը խախտել է Արցախի և ՀՀ-ի բնակչության կյանքի, խոշտանգումներից և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու, անձեռնմխելիության, սեփականության, անձնական և ընտանեկան կյանքի, կրթության և մի շարք այլ իրավունքները:
Կառավարության կողմից գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ: Գանգատում, ի թիվս բազմաթիվ այլի, բարձրացված է նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, Արցախի տեղահանված բնակչության, զոհված և վիրավորված քաղաքացիական անձանց, նրանց հարազատների, սեփականությունը կորցրածների, տեղական և միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների իրավունքների պաշտպանության մի շարք հարցեր։
Այս միջպետական գանգատը պետության անունից ընդդեմ Ադրբեջանի տարվող իրավական գործընթացի կարևորագույն քայլ է: Սա Եվրոպական դատարան ՀՀ-ի կողմից ներկայացվող առաջին միջպետական գանգատն է:
Առաջիկայում Եվրոպական դատարան են ուղարկվելու արդեն իսկ ներկայացված պահանջները հիմնավորող լրացուցիչ մեծածավալ ապացույցներ:

Правительство Армении 1 февраля представило в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) межгосударственную жалобу против Азербайджана в связи с допущенными в ходе недавней 44-дневной войны в Карабахе и в последующий период конвенционными нарушениями. Об этом сообщают из офиса представителя РА в ЕСПЧ.
В частности, правительство Армении подчеркивает, что Азербайджан нарушил права населения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) и Республики Армения на жизнь, защиту от пыток и бесчеловечного обращения, неприкосновенность, собственность, личную и семейную жизнь, образование и ряд других прав.
Правительство вместе с жалобой представило также многочисленные и обширные доказательства. В жалобе, в числе прочего, затронут также ряд вопросов защиты прав военнопленных и гражданских лиц, перемещенного населения Арцаха, погибших и раненых гражданских лиц, их родственников, потерявших собственность лиц, представителей местных и международных СМИ.
Данная межгосударственная жалоба является первой, представленной Арменией в Европейский суд.
В ближайшее время в Европейский суд будут направлены дополнительные крупномасштабные доказательства, обосновывающие уже представленные требования.
Во время надавней 44-дневной войны в Карабахе азербайджанцы целенаправленно наносили удары по населенным пунктам и мирным жителям республики, выбирая в качестве целей школы, больницы, детсады и дома. С первых же дней войны в Карабахе в сети начали появляться видеодоказательства жестокого обращения со стороны азербайджанских ВС в отношении армянских пленных: их подвергали пыткам, унижали, убивали, отрезали части тела, в том числе, голову.