Հայաստանում սիրիացի վարձկանների պահման պայմանները համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին։ ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խումբը ՔԿ հիմնարկներ կատարած այցելության ժամանակ դիտարկել է վերջիններիս պահման պայմանները:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը ձերբակալել է Սիրիայի երկու քաղաքացու, որոնց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը: Նրանք մեղադրվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով՝ վարձկանություն, միջազգային ահաբեկչություն, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ։
Նշված անձինք, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, պահվում են հիմնարկի 2 տարբեր խցում: Խումբն արձանագրել է, որ նրանց խցերը համահունչ են 1 անձի համար նախատեսված չափանիշներին: Մասնավորապես, խցերում կան սանհանգույցներ, մշտական ջրամատակարարում, բավարար ջերմաստիճան, խուցն օդափոխելու հնարավորություն, տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խումբը։
Հիմնարկի վարչակազմը տեղեկացրել է, որ սիրիացի վարձկաններն օգտվում են 3-անգամյա սննդից: 2 անգամ բժշկական հետազոտություն են անցել, ինչի արդյունքում առողջական խնդիրներ չեն արձանագրվել: Այսպիսով, Խումբն արձանագրել է, որ ՔԿ հիմնարկում վարձկանները պահվում են միջազգային չափանիշներին համահունչ:

2 Февраль 2021 - 14:22 AMT
В Армении условия содержания сирийских наемников, воевавших на стороне Азербайджана в Карабахе и взятых в плен армянскими силами, соответствуют международным стандартам. Группа общественных наблюдателей, осуществляющих общественный контроль, в ходе своего визита в УИ учреждения УИС министерства юстиции РА, изучила условия содержания наемников.
Во время 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, армянская сторона задержала двух сирийских граждан, в качестве меры пресечения в отношении которых был избран арест. Их обвиняют по ряду статей УК РА: наемничество, международный терроризм, серьезные нарушения норм международного гуманитарного права в ходе вооруженных конфликтов.
Указанные лица, исходя из соображений безопасности, содержатся в двух разных камерах учреждения. Группа отмечает, что их камеры соответствуют нормам, предусмотренным для одного человека. В частности, в камерах есть санузлы, постоянная подача воды, оптимальная температура, возможность проветривания камеры.
Администрация учреждения проинформировала Группу, что им предоставлено трехразовое питание. Они прошли два медицинских обследования, по результатам которых проблем со здоровьем не было зарегистрировано. Таким образом, Группа отмечает, что наемники в УИ учреждении содержатся в соответствии с международными стандартами.
С самого начала военных действий в Карабахе Армения заявляла, что, по ее сведениям, Турция перебросила в Азербайджан сирийских наемников. Турция и Азербайджан опровергали эти сведения, в то время как параллельно в международной прессе и соцсетях появлялись многочисленные свидетельства и видеоматериалы, подтверждающие их. Кроме того, о сирийских наемниках, воюющих в Карабахе на стороне Азербайджана, заявили также президент Франции, МИД РФ, Пентагон и ЕС.