ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները վերջին տարիների զորավարժությունների ժամանակ պատրաստության բավականին բարձր մակարդակ են ունեցել։ Այդ մասին առցանց ճեպազրույցում հայտարարել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
Նա նշել է, որ իր կողմից կոռեկտ չէր լինի այժմ, Ղարաբաղում պատերազմից հետո, գնահատական տալ հայկական ստորաբաժանումների մարտունակությանը՝ դա պետք է անի ՀՀ ԶՈւ գլխավոր հրամանատարը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Միևնույն ժամանակ, վերջին տարիներին մեր բոլոր միջոցառումների (առաջին հերթին՝ զորավարժությունների) ժամանակ հայկական ստորաբաժանումները մարտական պատրաստության բավականին բարձր մակարդակ են ցուցադրել»,- ասել է Զասը։
Ընդ որում, ըստ նրա՝ պետք է հասկանալ, որ ՀՀ ԶՈւ-ն հավաքական պաշտպանական ուժերի մաս է կազմում և, չնայած այս հակամարտությանը, դա չի ազդել հավաքական պաշտպանական ուժերի ընդհանուր մարտունակության վրա։
Ըստ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի՝ ամեն տարի այդ ուժերն ավելի են հզորանաում և պատրաստ են լուծել դրվող առաջադրանքները։ Զասը հայտարարել է նաև, որ Արցախում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանի կողմից ոչ մի դիմում չի եղել ՀԱՊԿ-ին ռազմական կամ այլ օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ։
2020-ի հոկտեմբերին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարե էր, որ Ռազմական գործողությունների էսկալացիայի և դրանց՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ամբողջ սահմանի երկայնքով տեղափոխման դեպքում ՀՀ-ն կդիմի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, հնարավոր է՝ ուղիղ Ռուսաստանին:

Подразделения ВС Армении на учениях последних лет показывали достаточно высокий уровень подготовки. Об этом заявил 2 февраля на пресс-конференции генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Станислав Зась.
По его словам, коллективные оборонительные силы ОДКБ сохраняют высокий уровень боеспособности и готовы выполнять задачи по предназначению.
«Даже несмотря на этот конфликт (в Нагорном Карабахе), изменений в боеспособности всех наших коллективных оборонительных сил мы не видим. Мы, наоборот, каждый год укрепляем их. Боеспособность сохраняется, и наши коллективные оборонительные силы готовы выполнить задачи по предназначению», – сказал он, пишет ТАСС.
По словам Зася, с его стороны было бы некорректно оценивать боеспособность армянской армии сейчас – после войны в Карабахе, это должен делать главнокомандующий ВС Армении.
Генсек ОДКБ также отметил, что, несмотря на нагорнокарабахский конфликт и его результаты, «на протяжении последних лет армянские подразделения демонстрировали достаточно высокий уровень боевой подготовки». При этом, по его словам, надо понимать, что армянские ВС – это часть коллективных оборонительных сил. Несмотря на конфликт в Карабахе, отметил Зась, это не повлияло на боеспособность коллективных оборонительных сил в целом.
В формате ОДКБ осуществляется военное сотрудничество. В 2001 году были сформированы Коллективные силы быстрого развертывания Центрально-азиатского региона (КСБР ЦАР). В 2009 году созданы Коллективные силы оперативного реагирования (КСОР), предназначенные для оперативного реагирования на вызовы и угрозы безопасности государств – членов ОДКБ.