Փետրվարի 3-ին որոնողական աշխատանքներ պետք է իրականացվեին Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի ուղղությամբ, սակայն վերջին պահին ադրբեջանցիներն առանց որևէ պատճառ նշելու թույլ չեն տվել։ Այդ մասին տեղեկացրել է Արցախի ՆԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը, գրում է Panorama.am-ը։
«Որոնողական խմբերն առավոտյան պատրաստվել էին, որ գնային, զանգել են ու ասել, որ աշխատանքներ չեն լինելու»,- ասել է նա։
Փետրվարի 2-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում Արցախի փրկարարական ջոկատները Հադրութ քաղաքի մերձակայքից հայտնաբերել են ևս 1 աճյուն: Ինքնությունը պարզելու նպատակով նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։ Թադևոսյանը նշել է, որ կարող է և քաղաքացիական անձ լինի, քանի որ քաղաքի մոտ է հայտնաբերվել։

3 февраля спасательные отряды Госслужбы по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) должны были провести поисковые операции по обнаружению тел погибших в ходе карабахской войны военнослужащих в направлении Физули и Джабраила, но в последний момент азербайджанцы, без указания какой-либо причины, не разрешили проведение работ. Об этом заявил пресс-секретарь МВД Арцаха Унан Тадевосян, пишет Panorama.am.
«Поисковые группы готовились к отъезду утром, им позвонили и сказали, что работы не будут проводиться», – сказал он.
В результате проведенных 2 февраля поисковых операций команды спасателей Арцаха в окрестностях города Гадрут обнаружили 1 тело. Для установления личности погибшего назначена судебно-медицинская экспертиза. По словам Тадевосяна, он может быть и гражданским лицом, так как был найден недалеко от города.