Փետրվարի 3-ին որոնողական աշխատանքներ պետք է իրականացվեին Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի ուղղությամբ, սակայն վերջին պահին ադրբեջանցիներն առանց որևէ պատճառ նշելու թույլ չեն տվել։ Այդ մասին տեղեկացրել է Արցախի ՆԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը, գրում է Panorama.am-ը։
«Որոնողական խմբերն առավոտյան պատրաստվել էին, որ գնային, զանգել են ու ասել, որ աշխատանքներ չեն լինելու»,- ասել է նա։
Փետրվարի 2-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում Արցախի փրկարարական ջոկատները Հադրութ քաղաքի մերձակայքից հայտնաբերել են ևս 1 աճյուն: Ինքնությունը պարզելու նպատակով նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։ Թադևոսյանը նշել է, որ կարող է և քաղաքացիական անձ լինի, քանի որ քաղաքի մոտ է հայտնաբերվել։

On February 3, rescue teams of Artsakh (Nagorno-Karabakh) were supposed to conduct search operations near Fizuli and Jabrayil to recover the bodies of servicemen killed during the Nagorno-Karabakh war, but the Azerbaijanis did not authorize the mission on territories controlled they control without giving any reasons, the press secretary of the Ministry of Internal Affairs Hunan Tadevosyan has said, according to Panorama.am.
“The search groups were preparing to leave in the morning when they received a call and were told that no work would be carried out today,” he said.
As a result of search operations carried out on February 2, one body was found in the vicinity of the city of Hadrut. A forensic medical examination has been appointed to establish the identity of the deceased, Tadevosyan said.