Ռուսաստանյան կողմի նախաձեռնությամբ փետրվարի 3-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ղեկավար, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը ՀՀ-ում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի հետևանքների հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ։
Նախագահ Սարգսյանը ռուսաստանյան կողմին շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ ղեկավարության՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանմանը միտված հետևողական ջանքերի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մարդասիրական խնդիրների լուծման համար, ինչպես նաև առանձնահատուկ շեշտել Ռուսաստանի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի գործունեության շարունակության կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի՝ հիմնարար սկզբունքների, այդ թվում՝ ժողովրդի ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա, վերջնական խաղաղ կարգավորման նպատակով։
Ընթացիկ իրավիճակի քննարկման համատեքստում ընդգծվել է ռազմագերիների ու Ադրբեջանում պահվող այլ անձանց՝ Հայաստան վերադարձի, զոհված զինծառայողների մարմինների որոնման ուղղությամբ արդյունավետ ջանքերի գործադրման կարևորությունը։
Դեսպանի խնդրանքով՝ նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է ներքաղաքական իրավիճակին, ինչպես նաև տարածաշրջանային նոր աշխարհաքաղաքական իրողություններին վերաբերող հարցերին։
Դեսպան Կոպիրկինն իր հերթին քննարկվող թեմաների շրջանակում ներկայացրել է Ռուսաստանի դիրքորոշումն ու նրա կողմից գործադրվող ջանքերը։

Former President, chairman of the Republican Party of Armenia Serzh Sargsyan has met Russia's ambassador to Yerevan Sergey Kopyrkin at the initiative of the Russian side, deputy chairman of RPA Armen Ashotyan said in a Facebook post on Thursday, February 4.
During the meeting, a wide range of issues related to the consequences of the war in Nagorno-Karabakh were considered, Ashotyan revealed.
"President Sargsyan thanked Kopyrkin for the consistent efforts of the Russian leadership aimed at maintaining the ceasefire, resolving the humanitarian problems of the people of Nagorno-Karabakh, and stressed the importance of continuing the activities of the Russian Federation as a co-chairing country of the OSCE Minsk Group for a lasting peaceful settlement of the Karabakh conflict, based on the basic principles, including the right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination.
At the meeting, the importance of efforts to return prisoners of war and other persons detained in Azerbaijan to Armenia, as well as the search for the bodies of dead servicemen was emphasized.
At the request of the ambassador, Ashotyan said, President Sargsyan weighed in on issues of the political situation in the country, as well as the new geopolitical realities in the region.
Ambassador Kopyrkin, in turn, presented the position of Russia and its efforts within topics discussed at the meeting.