Հայաստանը 89-րդ տեղն է զբաղեցրել 167-ից Ժողովրդավարության վարկանիշում (Global Democracy Index 2020), որն ամեն տարի կազմում է բրիտանական The Economist Intelligence Unit կազմակերպությունը։ Այսպիսով, ՀՀ-ն նախորդ զեկույցի համեմատ 3 կետով նահանջել է վարկանիշում։
Ժողովրդավարության վարկանիշի հիմքում 5 կատեգորիա է՝ ընտրություններ և բազմակարծություն, իշխանությունների գործունեություն, քաղաքացիների քաղաքական ներգրավվածություն, քաղաքական մշակույթ և քաղաքացիական ազատություններ։
Վարկանիշում բոլոր երկրները բաժանվում են 4 խմբի՝ լիարժեք ժողովրդավարություն, ոչ լիարժեք ժողովրդավարություն, հիբրիդային ռեժիմներ և բռնատիրական ռեժիմներ։ Հայաստանը դասվում է հիբրիդային ռեժիմներին։
ՀՀ ընդհանուր միավորը 2020-ին 5.54-ից նվազել է մինչև 5.35։ Տարածաշրջանային մակարդակում ՀՀ-ն 18-րդն է և նախկինի պես առաջ է Վրաստանից, որը 19-րդ հորիզոնականում է (ընդհանուր վարկանիշում՝ 91-րդ), ՌԴ-ից, որը 22-րդն է (ընդհանուր վարկանիշում՝ 124-րդ) և Ադրբեջանից, որը 24-րդն է (ընդհանուր՝ 146-րդ)։
Զեկույցում ասվում է, որ ՀՀ գնահատականը 2020-ին զգալի նվազել է 2018-2019թթ․ առաջընթացից հետո։ Նշվում է, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Ադրբեջանի հետ զինված հակամարտության պատճառով ռազմական դրություն է հայտարարել, որը «զգալիորեն սահմանափակել է քաղաքացիների ազատությունները, այդ թվում՝ ազատ կարծիք հայտնելու»։ Զեկույցում նշվում է, որ ռազմական դրությունը Հայաստանում պահպանվել է նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղում մարտական գործողությունների ավարտից հետո և օգտագործվել «որպես պատրվակ հակակառավարական ցույցերը ցրելու և ընդդիմության առաջնորդներին ձերբակալելու համար»։

4 Февраль 2021 - 14:33 AMT
Армения заняла 89-е из 167 мест в обновленном «Индексе демократии» (Global Democracy Index 2020), составляемом ежегодно британской организацией The Economist Intelligence Unit. Таким образом, страна на 3 пункта ухудшила позиции по сравнению с прошлым докладом.
В основе Индекса демократии – 5 категорий: выборы и плюрализм, деятельность властей, политическая вовлеченность граждан, политическая культура и гражданские свободы.
В рейтинге все страны делятся на четыре группы: полноценная демократия, ущербная демократия, гибридные режимы и авторитарные режимы. Армения причисляется к гибридным режимам.
Общий балл страны с 5.54 упал до 5.35 в 2020 году. На региональном уровне Армения занимает 18-е место и по-прежнему опережает Грузию, занимающую 19-е место (а в общем индексе – 91-е место), Россию – 22-е (124-е место в целом) и Азербайджан – 24-е место (146-е место в целом).
В отчете говорится, что оценка Армении значительно снизилась в 2020 году после того, как страна преодолела региональную тенденцию и зарегистрировала значительное улучшение в 2018-19 годах. В результате вооруженного конфликта с Азербайджаном из-за Нагорного Карабаха правительство Армении ввело военное положение, «которое значительно ограничило свободы граждан, в том числе свободу выражения мнения». В докладе отмечается, что военное положение в Армении сохранялось даже после прекращения боевых действий в Карабахе и «использовалось в качестве предлога для разгона антиправительственных протестов и задержания лидеров оппозиции».