Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ՀՀ-ից և Ադրբեջանից, ինչպես նաև ռազմագերիների հարազատներից, դիմումներ է ստացել գերիների վերաբերյալ։ Մինչ այժմ ստացվել է 241 անձի վերաբերյալ դիմում, որոնցից 228-ը՝ հայերի մասով, 13-ը՝ ադրբեջանցիների։ ՄԻԵԴ-ը տեղեկատվություն է պահանջել այդ անձանց վերաբերյալ համապատասխան կառավարություններից։
Հունվարի 15-ին և փետրվարի 1-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ստացել է համապատասխանաբար «Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի» և «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» միջպետական գանգատները, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Նշվում է, որ հայցվորները պնդում են 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին սկիզբ առած ռազմական գործողությունների ընթացքում Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի լայնատարած խախտումների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև քաղաքացիական և հանրային գույքի վրա հարձակումների, զինվորականների և քաղաքացիական անձանց մահապատիժների, խոշտանգումների և նրանց նկատմամբ վատ վերաբերմունքի, ռազմագերիներին չհանձնելու, մարտական գործողությունների շրջաններից քաղաքացիական բնակչության բռնի տեղահանման մասին, ասվում է Եվրադատարանի հաղորդագրությունում:
Բացի այդ, Ադրբեջանը պնդում է նաև, թե Հայաստանը պատասխանատու է 1992 թվականից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղում ու շրջապատող տարածքներում Կոնվենցիայի խախտումների, այդ թվում՝ հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների բռնի տեղահանման, ադրբեջանցիների անհետացման և նրանց նկատմամբ վատ վերաբերմունքի, մշակութային և կրոնական սեփականության ոչնչացման համար։
ՄԻԵԴ-ը հիշեցնում է, որ երկու պետությունը պատերազմի օրերին դատարան էին դիմել նաև միջանկյալ միջոցներ կիրառելու համար։
Դատարանը նախ և առաջ ուսումնասիրելու է միջպետական գանգատները քննության ընդունելու հարցը, ասված է հաղորդագրությունում։ Որպես առաջին քայլ՝ ՄԻԵԴ-ը գանգատներն ստանալու մասին ծանուցել է պատասխանող կողմերին։
Առաջիկայում ՀՀ-ն Եվրոպական դատարան է ուղարկելու արդեն իսկ ներկայացված պահանջները հիմնավորող լրացուցիչ մեծածավալ ապացույցներ:

4 Февраль 2021 - 16:31 AMT
В Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) поступили заявления от Армении и Азербайджана, а также от родственников военнопленных.
На сегодняшний день получены заявления касательно 241 пленного, из которых 228 – армяне, 13 – азербайджанцы. ЕСПЧ запросил информацию об этих лицах у соответствующих правительств, пишет Радио «Азатутюн».
15 января и 1 февраля в ЕСПЧ поступили межгосударственные иски «Азербайджан против Армении» и «Армения против Азербайджана» соответственно. Истцы заявляют о широкомасштабных нарушениях Конвенции о правах человека во время боевых действий, начавшихся 27 сентября 2020 года, включая нападения на гражданских лиц, а также нападения на гражданское и общественное имущество, казни военных и гражданских лиц, пытки и жестокое обращение с ними, невыдачу военнопленных и насильственную депортацию гражданских лиц из районов боевых действий.
Кроме того, Азербайджан также утверждает, что Армения несет ответственность за нарушения Конвенции в Нагорном Карабахе и прилегающих районах с 1992 года, включая насильственную депортацию сотен тысяч азербайджанцев, «исчезновение азербайджанцев и жестокое обращение по отношению к ним, разрушение культурной и религиозной собственности».
ЕСПЧ напоминает, что две страны также во время войны обратились в суд за применением промежуточных мер.
Суд прежде всего изучит вопрос принятия межгосударственных исков к рассмотрению, говорится в сообщении. В качестве первого шага ЕСПЧ уведомил стороны-ответчики о получении исков.