ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Digital Almaty 2021 համաժողովում հայտարարել է, որ 2022-ի սկզբին կսկսի գործել «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հավելվածը։
«Հավելվածը կօգնի աշխատանք գտնել ԵԱՏՄ երկրների «հնգյակում»։ Դա միասնական ծառայություն կլինի, որից օգտվելով, հնարավոր կլինի թափուր աշխատատեղեր գտնել, ձևակերպել անհրաժեշտ փաստաթղթերը, այդ թվում բժշկական ապահովագրությունը, բնակության վայր գտնել»,-ասել է ՌԴ վարչապետը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ակնկալում ենք, որ բջջային հավելվածի միասնական հարթակի հետևում կլինեն անդամ երկրների միգրացիոն թվային ծառայությունների ազգային համակարգերը։ Մենք արդեն ձեռնամուխ ենք եղել դրան»,-ասել է նա։
Ըստ Միշուստինի` դա կլինի «միասնական ծառայություն ԵԱՏՄ երկրներում աշխատանք որոնողների համար։
«Եվ, մասնավորապես, ՌԴ-ում աշխատանքի և բնակության հետ կապված գրեթե բոլոր հարցերը հնարավոր կլինի լուծել մինչև մեկնումը՝ չդիմելով անբարեխիղճ միջնորդների ծառայություններին»,-ասել է նա։
«Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հավելվածը մշակել է Եվրասիական զարգացման բանկի Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամը։
«Նախատեսում ենք հավելվածի մշակումն ավարտին հասցնել 2022-ի սկզբին և հուսով ենք, որ դրան կմիանան ԵԱՏՄ մյուս երկրները՝ ստեղծելով աշխատանքի իրոք միասնական շուկա»,-ասել է Միշուստինը։

Приложение «Работа в ЕАЭС» должно заработать в начале 2022 года. Об этом сообщил 5 февраля премьер-министр РФ Михаил Мишустин, выступая на форуме Digital Almaty 2021.
«Приложение «Работа в ЕАЭС» помогает с поиском работы в государствах «пятерки». Это единый сервис, которым можно воспользоваться, чтобы найти вакантные места, оформить необходимые документы, в том числе и медицинскую страховку, оно поможет также с выбором жилья», – отметил председатель российского правительства, пишет ТАСС.
«Мы ожидаем, что за единым фасадом мобильного приложения будут находиться национальные системы миграционных цифровых сервисов наших стран, мы к этому уже приступили, чтобы уже все в порядке было с въездом», – сказал глава кабинета министров РФ.
«Почти все вопросы, связанные с работой и пребыванием, в частности в России, можно будет решить до переезда, не прибегая к услугам иногда недобросовестных посредников», – заверил Мишустин.