«Հիվանդությունների կանխարգելում և վերահսկում» ծրագրի 7․4 միլիոն դոլար գումարով լրացուցիչ ֆինանսավորումը, որը հաստատվել է Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների կողմից, կնպաստի ՀՀ առողջապահական համակարգի հակազդեցությանը կորոնավիրուսային հիվանդությանը և հնարավոր ապագա համավարակներին, այդ թվում՝ դեպքերի վարման և ինտենսիվ թերապիայի հետ կապված հիվանդանոցային կարողություններին։
7․4 միլիոն դոլար գումարով լրացուցիչ ֆինանսավորումը փոփոխական սպրեդով ՎԶՄԲ վարկ է, որի արտոնյալ ժամկետը 14․5 տարի է, իսկ մարման ընդհանուր ժամկետը՝ 25․5 տարի։
Ծրագրի աջակցությամբ Հայաստանի կառավարությունը կլրացնի Գեղարքունիքի մարզում Մարտունու բժշկական կենտրոնի շինարարության և սարքավորումներով հագեցման և Վայոց Ձորի մարզում նոր բժշկական կենտրոնի կառուցման և սարքավորումներով հագեցման ֆինանսական ճեղքը։
«Հայաստանի առողջապահական բարեփոխումներին ուղղված մեր աջակցության հիմքում առողջապահական որակյալ ծառայությունների մատուցման հզորացումն է»,- ասել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Սիլվի Բոսութղոն։
«Ինձ հատկապես գոհացնում է այն, որ ծրագիրը Գեղարքունիքի և Վայոց Ձորի մարզի ավելի քան 137,000 բնակչի կապահովի որակյալ բժշկական օգնությունից օգտվելու հնարավորությամբ։ Մեծ հպարտություն եմ զգում նաև մեր օգնությամբ կառուցված և սարքավորումներով հագեցված մարզային բժշկական կենտրոնների թվի համար՝ ընդհանուր թվով 18 կենտրոն, ինչը Համաշխարհային բանկի և ՀՀ միջև երկարատև համագործակցության արդյունքն է»,-հավելել է նա։
«Ծրագրի միջոցով տրամադրվող աջակցությամբ կկրճատվի անհրաժեշտ ծառայություններից օգտվելու ժամանակն ու ծախսը՝ հատկապես Վայոց Ձորի թերսպասարկվող մարզում»,-ասել է ծրագրի մասով Համաշխարհային բանկի առաջադրանքի թիմի ղեկավար, դկտ․ Ադանա Չուկվուման։
Բուժօգնության ապահովման սուր խնդիրներ կան հատկապես Վայոց Ձորի մարզում, որտեղ տասնամյակներ շարունակ հիվանդանոցային ենթակառուցվածքների արդիականացման ուղղությամբ ներդրումներ չեն կատարվել։ Վայոց Ձորի մարզում համավարակի ընթացքում ինտեսիվ թերապիա պահանջող դեպքերը տեղափոխվել են շրջակա մարզերի հիվանդանոցներ՝ առաջացնելով ծառայությունների հասանելիության ուշացումներ և մահացության ռիսկի բարձրացում։
1992 թ․-ին Համաշխարհային բանկին, իսկ 1993 թ․ ՄԶԸ անդամակցելուց ի վեր Հայաստանի նկատմամբ ընդհանուր հանձնառությունները մոտավորապես 2,434,734 դոլար են կազմել։

Armenia’s health system response to Covid-19 and potential future pandemics, including hospitals’ capacity for case management and intensive care, will benefit from $7.4 million in Additional Financing for the Disease Prevention and Control Project, approved by the World Bank’s Board of Executive Directors on Thursday, February 4.
The project will support the Government of Armenia in closing financing gaps for the construction and equipment of Martuni Medical Center in Gegharkunik region, and for the construction and equipment of a new medical center in Vayots Dzor region.
The challenges experienced in providing hospital care are acute, especially in Vayots Dzor region, which has not received investments to upgrade the hospital infrastructure for several decades. Due to limitations in hospital capacity during the pandemic for clinical management of Covid-19 cases in Vayots Dzor region, cases requiring intensive care were transferred to hospitals in surrounding regions, introducing delays in accessing services and increasing the risk of mortality.
“Strengthening the supply of quality health care services has been at the heart of our support to Armenia’s health reforms,” said Sylvie Bossoutrot, World Bank Country Manager for Armenia. “I am particularly pleased that this project will allow over 137,000 people in the Gegharkunik and Vayots Dzor regions to access quality medical care. I am also very proud of the number of regional medical centers we helped construct and equip: 18 in total, as a result of the longstanding collaboration between the World Bank and the Republic of Armenia.”
The $7.4 million in Additional Financing is an IBRD loan of variable-spread, with a 14.5-year grace period and a total repayment term of 25.5 years. Since joining the World Bank in 1992, and IDA in 1993, commitments to Armenia have totaled approximately $2,434,734 million.