ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն Ադրբեջանի կողմից գերեվարված լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանի հարցով դիմել է Եվրոպայի կին լիդերներին։ Այդ մասին նա տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա դիմել է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին, «ով բարի կամքի դեսպանի կոչում է տալիս ռազմական հանցագործ երկրի նախագահի կնոջը», որպեսզի կազմակերպությունն իր մանդատի շրջանակում ադրբեջանուհի բարի կամքի իր դեսպանից «պահանջի չթքել միջազգային մարդասիրական իրավունքի վրա ու հայ ռազմագերիներին և Մարալ Նաջարյանին չպահի որպես քաղաքական վալյուտա, և համաձայն Ժնևի 3-րդ կոնվենցիայի՝ բոլոր ռազմագարիներին անհապաղ վերադարձնի Հայաստան»։
«Լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանը Հայաստան էր եկել Բեյրութի նավահանգստի պայթյունից հետո։ Մարալը բնակություն էր հաստատել Բերձորում և պատերազմի ավարտի հենց հաջորդ օրը` նոյեմբերի 11-ին, մեկնել էր Բերձոր՝ իր անձնական իրերը Երևան տեղափոխելու համար ու Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհին գերեվարվել։
Ադրբեջանն արդեն պաշտոնապես հաստատել է Մարալի գերեվարության փաստն ու ըստ Դավիթ Շահնազարյանի տեղեկության, Մարալը գտնվում է Բաքվից մոտ 70 կմ հեռավորության վրա գտնվող Գուբիստանի բանտում:
Մարալն Արցախ էր եկել ապրելու և գերեվարվեց կապիտուլյացիայի հաջորդ օրը։ Ես դիմել եմ Եվրոպայի կին լիդերներին, իրավապաշտպան և կանանց հիմնախնդիրներով զբաղվող բոլոր կառույցներին, որպեսզի վերջիններս պարտադրեն Ադրբեջանին վերադարձնել Մարալին և բոլոր մյուս ռազմագերիներին։
Ես դիմել եմ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի բոլոր կանանց, որպեսզի իրենց կոչն ուղղեն Ադրբեջանին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպանի կոչում կրող Ալիևի կնոջը՝ անհապաղ Հայաստան վերադարձնելու Մարալ Նաջարյանին, ով քաղաքացիական անձ է»,-ասվում է պատգամավորի գրառման մեջ։
Նաջարյանի հարցով Լիբանանի կառավարությունը միջնորդություն է ներկայացրել Բեյրութում Ադրբեջանի դեսպանություն և պահանջել ներկայացրել տեղեկություններ իր քաղաքացու ճակատագրի և անվտանգության վերաբերյալ։Ադրբեջանը մշտապես թիրախավորել է լիբանանահայերին և սիրիահայերին՝ փորձելով նրանց պաշտոնապես ներկայացնել որպես ահաբեկիչների՝ չխնայելով անգամ Բեյրութում օգոստոսի 4-ին պատահած խոշոր աղետից տուժածներին։

Депутат Национального собрания РА от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян по вопросу взятой в плен и удерживаемой азербайджанской стороной ливанской армянки Марал Наджарян обратилась к женщинам-лидерам Европы. Об этом сама Зограбян сообщила на своей странице в Facebook.
Ливанская армянка Марал Наджарян прибыла в Армению после взрыва в порту Бейрута. Она поселилась в Бердзоре и уже на следующий день после окончания войны в Карабахе, 11 ноября, она отправилась из Еревана в Бердзор для перевозки личных вещей, но была взята в плен на дороге Горис-Степанакерт.
«Азербайджан уже официально подтвердил факт пленения Марал, и, по сведениям Давида Шахназаряна, Марал находится в тюрьме Губистана, примерно в 70 км от Баку. Марал приехала жить в Арцах и была взята в плен на следующий день после капитуляции.
Я обратилась к женщинам-лидерам Европы, всем структурам, занимающимся правами человека и вопросами женщин, чтобы они заставили Азербайджан вернуть Марал и всех других военнопленных», – отметила Зограбян.
Она обратилась ко всем женщинам Парламентской ассамблеи Совета Европы, чтобы они обратились с призывом к Азербайджану и имеющую звание посла доброй воли ЮНЕСКО жену президента Азербайджана Ильхама Алиева – немедленно вернуть в Армению Марал Наджарян, которая является гражданским лицом.
«Я обратилась в ЮНЕСКО, которая присваивает звание посла доброй воли жене президента страны-военного преступника, чтобы специализированное учреждение ООН по вопросам образования, науки и культуры в рамках своего мандата потребовала от своего посла доброй воли-азербайджанки не плевать на международное гуманитарное право и не удерживать армянских военнопленных и Марал Наджарян в качестве политической валюты и, согласно III Женевской конвенции, немедленно вернуть Армении всех военнопленных», – отметила Зограбян.