Հայաստանում փետրվարի 6-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 167,937-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 211-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 5 դեպք է գրանցվել։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3114 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 779։
Ապաքինվել է ևս 227 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 159,577 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 4467 է։ Փետրվարի 5-ին 2868 թեստավորում է արվել, ընդհանուր առմամբ կատարվել է 661749 թեստավորում։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 211 to reach 167937 on Saturday, February 6 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 227 more people have recovered, while five patients have died from Covid-19 in the past 24 hours.
A total of 2568 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 159577 people have recovered, 3114 have died from the coronavirus in the country, while 779 others carrying the virus have died from other causes.