Հայաստանի քաղաքացիները ցանկության դեպքում կարող են կամավոր հիմունքներով շարունակել ծառայել Արցախի ՊԲ-ում, այդ դեպքում ծառայության անցնելու իրավական ձևաչափը կգտնվի, հայտարարել է Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, լինելով Արցախի անվտանգության երաշխավոր, պետք է տեղեկացված լինի՝ ՊԲ զինծառայողների ծառայության ժամկետի կրճատման հնարավորությունները ինչպիսինն են, իսկ այս պահին ինքը պաշտպանության նախարարից այդպիսի տեղեկություն չի լսել։
Ավելի վաղ Արցախի նախագահի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը հայտարարել էր, որ, ըստ նախնական տվյալների, ՊԲ-ում զինվորները սկսելու են ծառայել 2 տարուց պակաս, բանակը վերակազմակերպվելու է պրոֆեսիոնալ հիմնունքներով։
Խոսելով Հայաստանում բանակի ռեֆորմների մասին՝ Քոչարյանը նշել է, որ դրանք դեռ պետք է քննարկվեն և ընդունվեն։
«Իմ տեսակետն այն է, որ մենք ունենանք այնպիսի բանակ, որը համապատասխանում է 21-րդ դարի պահանջներին. հատուկ նշանակության բանակ՝ ֆանտաստիկ սպառազինությամբ և մեծ ինտելեկտուալ կարողությամբ: Դրան պետք է ձգտենք հիմա, դրան պետք է միշտ ձգտեինք: 1994 թվականի զինադադարից հետո մենք չպետք է անընդհատ գոռայինք, որ աշխարհի ամենամարտունակ բանակն ենք: Մենք պետք է ամեն ինչ անեինք, որ մեր բանակը գոնե համապատասխաներ հակառակորդի բանակի կարողություններին, որ ռազմական գործողություններում կարողանայինք պահել մեր իրավունքները»,-ասել է նա, փոխանցում է «Հայկական ժամանակը»։
Ըստ Քոչարյանի՝ Հայաստանի առաջին դասն այն պետք է լինի, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ինտելեկտուալ որակներ դրսևորած հրամկազմն ունենա հնարավորություն վաղվա բանակը կառավարելու և այն զարգացման ուղով տանելու։ Պատգամավորի խոսքով՝ կրթությունը և գիտությունը պիտի տեղավորվեն բանակի կարիքների մեջ, իսկ բանակ` լինի տնտեսության լոկոմոտիվը։

Armenian citizens can still volunteer to serve in the Nagorno-Karabakh army, lawmaker from the ruling My Step bloc Andranik Kocharyan has said in an interview with Armtimes.com.
Kocharyan's comments came amid uncertainty surrounding the fate of the Defense Army of Artsakh (Karabakh). Residents fear the armed forces are going to be disbanded, but officials claim the army is being reorganized and restructured. Then presidential spokesman Vahram Poghosyan said Friday, February 5 conscription in Karabakh will most probably last shorter than two years, and a professional army will be established.
Kocharyan now says that Armenia, as a guarantor of Artsakh's security, must be informed about the decisions being made in the Defense Army.
The lawmaker also weighed in on possible reforms in Armenia's army and said the country should create one that meets the requirements of the 21st century: "A special purpose army with fantastic weapons and a great intellectual ability."
"We should strive for that now, we should have always strived for that. Since the 1994 ceasefire, we should not have kept screaming that we are the most combat-capable army in the world․ We should have done our best to at least match our capabilities to those of the enemy, so that we could protect our rights during hostilities," Kocharyan said.