Թեհրանը բողոքի նոտա է հայտնել ՌԴ ԱԳՆ-ին Պարսից ծոց անվանումը չկիրառելու համար։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Հաթիբզադեն, գրում է «Վեդոմոստին»՝ IRNA-ին հղումով։
Խոսքը ՌԴ ԱԳՆ Twitter-յան գրառման մասին է, որտեղ հիշատակվել է ծոցը։ Մեկնաբանություններում ասվում է, որ գրված է եղել «Արաբական ծոց»։ Այժմ գրառումն արդեն շտկված է՝ Պարսից ծոց է նշված։
Իրանը դեմ է հանդես գալիս «Արաբական ծոց» անվանմանը։ Պարսից ծոցն ավանդական աշխարհագրական անվանումն է, սակայն 1960-ականներին արաբական որոշ երկրներ վիճարկեցին այդ հարցը և սկսեցին օգտագործել «Արաբական ծոց», կամ ուղղակի «Ծոց» անվանումները։
2006թ․ Իրանի իշխանություններն արգելեցին բրիտանական Economist-ի վաճառքը երկրում, որտեղ հրապարակված աշխարհագրական քարտեզում Պարսից ծոցն ուղղակի որպես Ծոց էր նշված։ 2012թ․ Իրանը դատական հայցով է սպառնացել Google-ին, քանի որ Google Maps-ում նշված էր Պարսից ծոց անվանումը։ Այժմ նշված է ծոցի երկու անվանումը։

8 Февраль 2021 - 09:36 AMT
Тегеран выразил протест МИД России из-за использования другого названия Персидского залива. Об этом заявил официальный представитель Министерства иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде.
Речь идет о записи в Twitter российского МИД, в которой использовалось «фейковое» название залива, пишут «Ведомости».
В сообщении, о котором идет речь, упоминается залив. В комментариях под твитом утверждается, что в нем было написано «Арабский залив». Сейчас в твите залив уже называется Персидским. Иран выступает против написания «Арабский залив».
Персидский — это традиционное географическое название залива. Однако в 1960-х годах этот факт оспорили некоторые арабские страны, которые начали использовать термин «Арабский залив» или просто «Залив», что вызвало недовольство Ирана.
В 2006 году власти Ирана запретили продажу в стране британского журнала Economist из-за того, что на географической карте в последнем номере издания Персидский залив обозначался как «Залив». В мае 2012 года Иран пригрозил Google судебным иском из-за того, что на сервисе Google Maps не подписан Персидский залив. Сейчас на сервисе указаны оба названия залива.