Պատերազմի օրերին Արցախում եղած երիտասարդ ռուս լրագրողը, որը չի ցանկացել հրապարակել իր անունը, պատմել է իր տպավորությունների և տեսածի մասին։
Նա գրում է, որ Արցախում իր առաջին գիշերվա ընթացքում Ստեփանակերտի վրա 30 հրթիռ է ընկել, մշտապես հրթիռակոծվում էին ՀՕՊ համակարգերը։
«Ադրբեջանցիներն առաջինը սկսեցին հարվածել խաղաղ քաղաքներին, դա հաստատ է։ Ով ասում է, թե քաղաքացիական օբյեկտները չէին հրթիռակոծում, կամ սխալվում է, կամ ստում։ Այդ ամենն իմ աչքերի առջև է տեղի ունեցել։ Խփում էին ոչ միայն բեկորային և ֆուգասային արկերով, այլև կասետային ռումբերով։ Դա սարսափելի բան է։ Եթե այն պայթում է, դրանից հնարավոր չէ պատսպարվել՝ թիրախին հասնելուց կրիչից փոքր ռումբեր են ցրվում և դրանք մեծ տարածք են ծածկում, պայթելով հարվածից։ Դրանց բեկորները շատ ցածր են թռչում՝ պառկես էլ՝ չես փրկվի»,- գրել է նա։
Ռուս թղթակիցը նշում է, որ Ստեփանակերտը գեղեցիկ քաղաք է, «քաղաք էր»։
«Կենտրոնական փողոցները լավ վերանորոգված էին, հաճելի այգիներ ու սրճարաններ կային, խնամված տներ։ Մինչև պատերազմը փողոցներում նույնիսկ Wi-Fi կար»,- ասվում է հոդվածում, գրում է Lenta.ru-ն։
Թղթակիցը նկատել է, որ Ստեփանակերտում շատ էին ռուսերեն լեզվով ցուցանակները, ինչը ՀՀ-ում այդպես չէր։
Նա նկարագրել է նաև Ստեփանակերտի ապաստարանները, որտեղ, չնայած ծանր պայմաններին և ռմբակոծություններին, նրան հյուրասիրել են։ Այնտեղ պատսպարված կանայք ասել են, որ չեն լքում քաղաքը, քանի որ իրենց որդիները, թոռները, ամուսինները կռվում են ռազմաճակատում և իրենք չպետք է նրանց մենակ թողնեն։
«Հիշում եմ՝ պատերազմի 3-րդ շաբաթում հայ սպաներից մեկն ինձ ասաց, որ Ստեփանակերտի ՀՕՊ 90 տոկոսն արդեն ոչնչացված է։ Սարսափելի է գիտակցել, որ գտնվում ես մի քաղաքում, որն առանց պաշտպանության է մնացել։ Սակայն, պատերազմի ավարտին մոտ իրավիճակը մի փոքր փոխվեց՝ Ստեփանակերտը սկսեցին ավելի լավ պաշտպանել։ Պատճառը չգիտեմ, բայց, ինչպես ասացին տեղացիները՝ «հյուսիսային քամիներ փչեցին»։ Հասկացեք, ինչպես ուզում եք»,- գրել է նա։
Նա նշում է, որ պատերազմից հետո հայերն իրենց խաբված են զգում և շատ հարցեր ունեն իրենց ղեկավարությանը՝ ինչո՞ւ չճանաչվեց Արցախը, ինչո՞ւ հանձնեցին Շուշին, ինչու էին Շուշին միայն կամավորները պաշտպանում կանոնավոր զորքի փոխարեն։
«Նրանք այդ ամենը գնահատում են որպես տգիտություն և դավաճանություն»,- գրել է ռուս թղթակիցը։
«Հարցերը շատ են ոչ միայն (ՀՀ վարչապետ Նիկոլ) Փաշինյանին, այլև նախկին ղեկավարներին, որոնք չենք զբաղվել բանակի վերազինմամբ, բայց Փաշինյանն էլ ոչ մի բան չարեց․․․ Օրինակ՝ Ստեփանակերտում հսկայական քանակի կամավորներ էին հավաքվել, բայց բանակում պատրաստված զինվորների պակաս կար։ Պատերազմը փոխվել է։ Հրետանավորների, ՀՕՊ մասնագետների, տեխնիկայի օպերատորների պակաս կար։ ՀՕՊ-ը ուշ էր արձագանքում։ Քաղաքի վրա մի քանի հրթիռ էր ընկնում, հետ նոր միանում էր ազդանշանը»,- ասվում է հոդվածում։
«Տհաճ հարցեր կան նաև Ռուսաստանին։ Այնպես չէ, որ բոլոր հայերն անխտիր կարծում են, թե Ռուսաստանը դավաճանել է իրենց․․․ Բայց ավելի լավ է այս տարածված կարծիքը մեջբերեմ․ «Թուրքիան աներկբա և հետևողականորեն սատարում էր Բաքվին։ Նա ցույց տվեց աշխարհին, որ չափազանց հուսալի դաշնակից է։ Իսկ ՌԴ-ն իրեն դրսևորեց որպես ոչ այնքան հուսալի դաշնակից»։ Ես անձամբ ուղիղ մեղադրանքներ Մոսկվայի հասցեին ոչ մի անգամ չեմ լսել, ռուսներին այնտեղ սիրում են և մեծ մասը շնորհակալ է ռուս խաղաղապահներին։
Իսկ ղարաբաղցիներն առավել ևս մեծ հարգանքով են նրանց վերաբերվում՝ երբ խաղաղապահների մեքենաներն անցնում են անցակետերով մեկը մի բլոկ ծխախոտ է տալիս, մյուսը՝ մի տուփ թխվածքաբլիթ»,- ասվում է հոդվածում։

8 Февраль 2021 - 12:49 AMT
Молодой российский репортер, который пожелал не расскрывать свое имя, рассказал, о недавней войне в Нагорном Карабахе, об увиденном и своих впечатлениях.
Он рассказал, что в первую его, которую он провел в Степанакерте, на город упало около 30 ракет, постоянный обстрел велся по системам ПВО, пишет Lenta.ru.
«Азербайджанцы первыми начали бить по мирным городам, точно. Причем били с каким-то завидным упорством. Тот, кто говорит, что не обстреливали гражданские объекты, – либо заблуждается, либо врет. Все это происходило на моих глазах. Причем не только осколочно-фугасными снарядами, но и кассетными бомбами. Это же страшная вещь. Если эта штука разрывается, то от нее нельзя укрыться. При подлете из носителя рассыпаются маленькие бомбы, и они как горох накрывают большую площадь, взрываясь при ударе. Большая проблема в том, что их осколки очень низко летят. Даже если ты ляжешь – не спасешься. Это просто свинство», – рассказал репортер.
Он описал убежища в Степанакерте, где несмотря на тяжелые условия, его приняли с гостеприимством, угостили кофе и конфетами.
«Пожилые мужчины часто выходили из бомбоубежищ и возвращались к разрушенным домам, чтобы посмотреть, что осталось, и забрать что-то нужное. А женщины почти никогда не выходили из подвалов, но уезжать отказывались наотрез», – вспоминает репортер.
По его словам, на третьей неделе войны один армянский офицер рассказал ему, что 90% ПВО Степанакерта уже уничтожено: «Но под конец войны ситуация немного поменялась, Степанакерт стали защищать упорнее. Я не знаю причины, но, как мне сказали местные, «подул северный ветер». Понимайте эту фразу, как хотите».
Как отметил журналист, по итогам войны армяне чувствуют себя обманутыми и имеют много вопросов к властям: «Почему не был признан Арцах? Почему был сдан город-крепость Шуши? Почему его защищали добровольцы вместо регулярных соединений?»
По словам журналиста, все это расценивается как глупость и предательство.
«Вопросов много не только к (премьер-министру Армении Николу) Пашиняну, но и к его предшественникам. Пашинян говорит, что предыдущие лидеры совершенно не занимались перевооружением армии, но в итоге оказалось, что и новый премьер не смог за два с половиной года у власти кардинально поменять эту ситуацию, хотя это очень короткий срок. Например, в Степанакерте к началу войны собралось огромное количество добровольцев, но армия испытывала тотальный дефицит подготовленных солдат. Война изменилась. Не хватало артиллеристов, специалистов по ПВО, операторов техники. Противовоздушная оборона реагировала поздно. Сначала на город падало несколько ракет, и только потом включались сирены», – вспоминает журналист.
«Есть неприятные вопросы и к России. Не то чтобы все армяне повально считают, будто Россия их предала, но… тут я лучше процитирую популярное в Армении мнение: «Турция последовательно и без оглядки помогала Баку. Она показала всему миру, что является крайне надежным союзником. Россия же показала себя союзником не особо надежным». Лично я прямых претензий в адрес Москвы не слышал ни разу, народ там очень русофильский, и большинство благодарит российских миротворцев. Карабахцы и вовсе относятся к ним с большим почетом, когда военные машины проезжают мимо блокпостов, им кто пачку печенья сунет, кто блок сигарет», – рассказал молодой репортер.