Արևելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովում՝ «Եվրանեսթում», Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար կնշանակվի Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը։
Նա կփոխարինի պատգամավորական մանդատը վայր դրած Գայանե Աբրահամյանին: Այս մասին հարցն ընդգրկված է ԱԺ խորհրդի փետրվարի 8-ի նիստի օրակարգում:
Նույն որոշմամբ` պատվիրակության անդամ, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Կորյուն Մկրտչյանին կփոխարինի նույն խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը:
Գայանե Աբրահամյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցվել են 2020-ի նոյեմբերի 24-ին: «Իմ քայլը» խմբակցությունը նոյեմբերի 10-ից հետո լքել են Վարդան Աթաբեկյանը, Գոռ Գևորգյանը, Թագուհի Թովմասյանը, Աննա Գրիգորյանը, Սոֆյա Հովսեփյանը։

Lawmaker from the ruling My Step bloc Viktor Yengibaryan has been appointed the head of Armenia's delegation at the Euronest Parliamentary Assembly.
Yengibaryan will replace Gayane Abrahamyan in the position, after Abrahamyan resigned from parliament in fall 2020.
According to the same decision to be discussed in parliament on Monday, February 8, Maria Karapetyan from My Step will replace Euronest delegation member Koryun Mkrtchyan from the same bloc.
The Euronest Parliamentary Assembly is the inter-parliamentary forum in which members of the European Parliament and the national parliaments of Ukraine, Moldova, Armenia, and Georgia participate and forge closer political and economic ties with the European Union. In 2015, Azerbaijan's membership was suspended due to the European Union's criticism of human rights abuses by the government.