Լիտվայի խորհրդարանի Հայաստանի հետ միջխորհդարանական խմբի անդամները կոչ են արել Ադրբեջանին՝ արագացնել աճյունների, ռազմագերիների և պատանդների փոխանակումն ու նրանց վերադարձը Հայաստան։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Լիտվայում ՀՀ դեսպանությունը։
Նրանք կոչ են անում նաև Եվրամիության մարմիններին Ադրբեջանի հետ ներկա և ապագա հարաբերությունների համատեքստում հետևողականորեն բարձրացնել մարդասիրական այս հարցը:
Հայտարարությունում մասնավորապես ասված է. «Մենք, Սեյմասում Հայաստանի հետ միջխորհդարանական խմբի անդամներս, հղում անելով ԵՄ բարձր ներկայացուցչի՝ ԵՄ անունից ԼՂ վերաբերյալ 2020 թ. նոյեմբերի 19-ի հայտարարությանը,
2020 թ. վերջին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ ռազմագերիների և այլ ձերբակալված անձանց «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակելու վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությանը, Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակի 2021 թ. հունվարի 29-ի կոչին,
Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Քաղաքական համաժողովի 2021 թ. փետրվարի 1-ի հայտարարությանը,
ինչպես նաև հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ հայտարարության 8-րդ կետը,
կոչ ենք անում Ադրբեջանին արագացնել աճյունների, ռազմագերիների, պատանդների փոխանակումն ու անհապաղ կասեցնել վերջիններիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը և վերադարձնել Հայաստան»:
Նշվում է, որ գերիների անհապաղ և առանց նախապայմանների վերադարձն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վստահության մթնոլորտի վերականգման առաջին քայլերից մեկը կլինի։
ՄԻԵԴ-ում մի շարք գերիների իրավունքները ներկայացնող Սիրանուշ Սահակյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ադրբեջանում նվազագույնը 120 հայ գերի է պահվում։ Բաքուն հայտարարել է, թե Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածում գերեվարված 62 շիրակցիներին Ադրբեջանը չի ճանաչում որպես ռազմագերի։

Seimas (Lithuanian parliament) Group for Inter-Parliamentary Relations with Armenia is calling on Azerbaijan to accelerate the exchange of prisoners of war.
In a motion approved Monday, February 8, the Members of the Group for Inter-Parliamentary Relations with Armenia highlighted the Declaration by the High Representative on behalf of the European Union on Nagorno-Karabakh, issued on 19 November 2020; the commitment by the leaders of Armenia and Azerbaijan made at the end of 2020 to exchange prisoners of war and other detainees on the basis of the ‘all for all’ principle; the appeal of the representative of the European External Action Service of 29 January 2021; as well as the statement by the Political Assembly of the European People’s Party of 1 February 2021,
The lawmakers said they "call on the Republic of Azerbaijan to accelerate the exchange of bodies of the killed, as well as the exchange of prisoners of war and hostages, to immediately end criminal proceedings against them and ensure their transfer to the Republic of Armenia."
"An unconditional and immediate return of prisoners will be one of the first steps towards the restoration of a trust-based atmosphere between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia. We also call on the institutions of the European Union to raise this humanitarian issue consistently in the context of the current and future relations with the Republic of Azerbaijan," they added.