Արցախ այցելել ցանկացող օտարերկրացիները նախապես պետք է դիմեն ԱՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ մուտքի թույլտվություն ստանալու համար:
«Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ հետպատերազմյան պայմաններում գործում է օտարերկրյա քաղաքացիների՝ Արցախի Հանրապետության տարածք մուտք գործելու նորացված ընթացակարգ:
Այս ընթացակարգը տարածվում է ինչպես այն օտարերկրյա քաղաքացիների համար, որոնք մուտքի վիզա ստանալու կարիք ունեն, այնպես էլ՝ այն պետությունների քաղաքացիների համար, որոնց համար գործում է առանց վիզայի ռեժիմ:
Դիմումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը փոխանցվում է նաև Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերին` հաշվի առնելով անվտանգության նկատառումները։ Հայտնի հաստատումից հետո օտարերկրացին Երևանում ստանում է մուտքի արտոնագիր, որից հետո կարող է մեկնել Արցախ։
«Ինչ վերաբերում է ժամկետներին՝ համապատասխան աշխատանքներ են տարվում մեխանիզմի կատարելագործման ուղղությամբ։ Մուտքի թույլտվությունը կտրամադրվի 3-4 աշխատանքային օրվա ընթացքում. իհարկե` երբեմն գործընթացը կարող է ավելի երկար տևել, որի մասին դիմում ներկայացրած օտարերկրյա պետության քաղաքացին կտեղեկացվի»,-ասվում է հաղորդագրությունում»,-ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Մեխանիզմը գտնվում է ներդրման փուլում։ Վերջին օրերի ընթացքում Արցախի Հանրապետություն նշված ընթացակարգով մուտք են գործել մի շարք օտարերկրյա լրատվամիջոցների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

Из соображений обеспечения безопасности в условиях поствоенного времени изменен порядок въезда иностранных граждан на территорию Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
До войны в Карабахе разрешение на въезд НКР выдавалось иностранным гражданам по прибытии, в МИД Степанакерта, после пересечения границы республики.
Теперь иностранные граждане, желающие посетить Арцах, должны сначала обратиться в МИД НКР для получения разрешения на въезд. Эта процедура распространяется как на иностранных граждан, которым необходима въездная виза, так и на граждан тех государств, с которыми действует безвизовый режим.
Отмечается, что информация о заявках также передается российским миротворческим силам с учетом соображений безопасности. После утверждения обращений иностранные граждане получают соответствующую информацию, а сертификат на въезд им вручают в постоянном представительстве Арцаха в Ереване, после чего они могут отправиться в Арцах.
«Что касается сроков, то проводится соответствующая работа по совершенствованию действующего механизма. Разрешение на въезд выдается в течение 3-4 рабочих дней, конечно, иногда процесс может занять больше времени, о чем подавший заявление гражданин иностранного государства будет непременно проинформирован.
Механизм находится в стадии внедрения. В последние дни по указанной процедуре в Арцах прибыли представители ряда зарубежных СМИ и международных организаций», – говорится в сообщении.
Ранее в соцсетях появились слухи, что отныне для въезда в Нагорный Карабах иностранцам якобы придется получать разрешение Азербайджана.