Փետրվարի 9-ին Tesla ընկերության կողմից $1.5 մլրդ-ի կրիպտոարժույթի գնման ֆոնին Bitcoin-ը նոր ռեկորդ է սահմանել՝ գերազանցելով $46,000 նիշը։ Այդ են վկայում Binance բորսայի սակարկությունների տվյալները։
Երևանի ժամանակով 03:00-ին կրիպտոարժույթի փոխարժեքը, ըստ բորսայի՝ աճել է մինչև $45,099, իսկ 03:30-ին արդեն գերազանցել է $46,000, գրում է ՌԲԿ-ն։
CoinDesk ծառայության կայքում, որը հավաքագրում է խոշորագույն կրիտոարժութային հարթակների տվյալները, 03:29-ին Bitcoin-ի գինը հասել է $46,224-ի։
Փետրվարի 8-ին Tesla ընկերությունը հայտարարեց, որ $1.5 մլրդի ներդրում է արել Bitcoin-ում՝ նշելով, որ մոտ ապագայում ընկերությունը մտադիր է կրիպտոարժույթով վճարումներ ընդունել։ Ընկերությունում հայտարարել են, որ թարմացրել են ներդրումային քաղաքականությունը, «որպեսզի հնարավորություն ստանան առավելագույնի հասցնելու շահույթն այն միջոցներից, որոնք չեն պահանջվում լիկվիդայնության բավարար մակարդակ ապահովելու համար»։

Курс биткоина продолжил рост 9 февраля на фоне покупки криптовалюты Tesla на $1.5 млрд и перешагнул отметку в $46,000, следует из данных торгов биржи Binance.
К 03:00 (по Еревану) курс криптовалюты, по данным биржи, вырос до $45,099, а уже к 03:30 превысил и $46,000, пишет РБК.
На сайте сервиса CoinDesk, который собирает данные крупнейших криптовалютных площадок, в 03:29 цена поднялась до $46,224.
8 февраля компания Tesla сообщила, что вложила в биткоин $1.5 млрд, отметив, что в ближайшем будущем в компании планируют начать принимать оплату криптовалютой. В Tesla заявили, что обновили политику инвестирования, «чтобы получить возможность максимизировать прибыль от средств, которые не требуются для поддержания достаточного уровня ликвидности».
Покупка стала самой крупной в отношении биткоина среди всех публичных компаний, до этого первое место держала MicroStrategy (она вложила в биткоин $1.145 млрд).