Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համատեղ նախագահությամբ անցկացված նիստին դիտարկվել են տարանցիկ փոխադրումներ իրականացնելու համար տարածաշրջանում գոյություն ունեցող երկաթուղային ցանցի վիճակին, ավտոմոբիլային հաղորդակցության ուղիների հնարավորություններին առնչվող հարցեր։
Եռակողմ աշխատանքային խմբի երկաթուղային, տրանսպորտային և համակցված փոխադրումների հարցերով փորձագիտական ենթախմբի հեռավար նիստը կայացել է փետրվարի 6-ին, փոխանցում են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից։
Ըստ հաղորդագրության` նիստին մասնակցել են երեք երկրի համապատասխան հանձնաժողովներում ընդգրկված ոլորտային պատասխանատուները։
Կողմերն այդ հարցերի առնչությամբ նախնական տեսակետներով են փոխանակվել։
Հանդիպման արդյունքներով ենթախմբերը կշարունակեն փորձագիտական գնահատման շուրջ հետագա քննարկումները:
2020թ-ի նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը համատեղ հայտարարություն ընդունեցին 44-օրյա պատերազմը դադարեցնելու մասին որոշում։ 2021 թվականի հունվարի 11-ին Մոսկվայում Փաշինյանի, Պուտինի, Ալիևի հանդիպուման արդյունքում ստորագրվեց տրանսպորտային ապաշրջափակման մասին որոշում։

A remote meeting of the expert subgroup on transport communications of the trilateral working group from Armenia, Russia and Azerbaijan was held on Tuesday, February 9, under the joint chairmanship of the Deputy Prime Ministers of the three countries.
According to Armenia's Ministry of Territorial Administration and Infrastructures, the meeting was attended by those responsible for areas included in the respective commissions created by the three countries.
Issues related to the state of the region's railway network and road communication for the implementation of transit traffic were considered, the Armenian side said.
The Deputy Prime Ministers of the three countries first meet in person on January 30 in Moscow to discuss new transport corridors that would link Azerbaijan, Armenia and Russia. The members of the working group decided to set up expert subgroups on issues of railway, road, combined transport communications, security, border, customs, sanitary, veterinary, phytosanitary and other types of control.