Եվրամիությունն ընդունել է կորոնավիրուսի դեմ ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի գրանցման հայտը։ Հայտը ներկայացրել էր Ուղիղ ներդրումների ռուսաստանյան հիմնադրամը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Հիմնադրամը հայտ էր ներկայացրել Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալություն (ЕМА) 2020-ի հոկտեմբերի 22-ին «Սպուտնիկ V»-ի վերաբերյալ գիտաժողովին մասնակցության համար։ Հիմնադրամի ներկայացուցիչները, պատվաստանյութի հեղինակներն ու ЕМА ներկայացուցիչները մասնակցել են 2021թ․ հունվարի 19-ին կայացած գիտաժողովին»,- ասել են Ուղիղ ներդրումների ռուսաստանյան հիմնադրամում։
ԵՄ-ում պատվաստանյութի գրանցման հայտը ներկայացվել էր հունվարի 29-ին՝ մեկնարկելով ЕМА-ին տեղեկատվության տրամադրումը աստիճանական փորձագիտության (rolling review) ընթացակարգի միջոցով։
Գրանցման հավաստագիր և Եվրահանձնաժողովի հավանությունը ստանալու դեպքում հնարավոր կլինի ռուսական պատվաստանյութի կենտրոնացված ձևով առաքումը ԵՄ։
Եվրամիությունը դեռևս մինչ առաջին պատվաստանյութերի հավանությունը կենտրոնական գնումների մասին որոշում էր կայացրել։ Ընդհանուր առմամբ, ԵՄ-ն պայմանագիր է կնքել 6 արտադրողի՝ Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson, Sanofi-GSK, CureVac ընկերությունների հետ։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հուսով է, որ կորոնավիրուսի դեմ ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը կընդգրկվի COVAX հարթակի միջոցով բաշխվող պատվաստանյութերի ցանկում։
ԱՀԿ-ում հերթական քննարկումներեն են տեղի ունեցել ռուսական պատվաստանյութի վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալների շուրջ։ Եվս մեկ քննարկում նախատեսված է փետրվարի 15-ին։

Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ) подал заявку на регистрацию вакцины против коронавируса «Спутник V» в ЕС 29 января и имеет подтверждение, что заявка была принята. Скорость ее одобрения определяется европейским регулятором, заявили в фонде.
«РФПИ подал заявку в Европейское Агентство по лекарственным средствам (ЕМА) на участие в научной консультации по поводу вакцины «Спутник V» 22 октября 2020 года. Представители фонда, разработчики вакцины «Спутник V» и представители ЕМА провели такую научную консультацию 19 января 2021 года», – рассказали в РФПИ, пишет РИА Новости.
В случае выдачи условного регистрационного удостоверения и одобрения со стороны Еврокомиссии российская вакцина сможет централизованно поставляться в ЕС. Евросоюз еще до появления первых одобренных вакцин против коронавируса принял решение об их централизованной закупке. Всего были заключены контракты с шестью производителями.
Российская вакцина была одобрена и в Армении. Ожидается, что Армения приобретет «Спутник V».
В настоящее время на рынке Евросоюза авторизованы вакцины компаний Pfizer/BioNTech (закупка до 600 миллионов доз), Moderna (160 миллионов доз) и AstraZeneca (до 400 миллионов доз). Кроме того, ЕК заключила контракты на поставки в ЕС вакцин с компаниями Johnson&Johnson, Sanofi-GSK, CureVac.