Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կոչ է անում չհրաժարվել AstraZeneca-ի պատվաստանյութից՝ տեղեկությունների ֆոնին, որ այն կարող է պակաս արդյունավետ լինել կորոնավիրուսի հարավաֆրիկյան շտամի դեմ, փոխանցում է The Telegraph-ը:
Ըստ ԱՀԿ-ի՝ պատվաստանյութը նվազեցնում է ծանր դեպքերի մակարդակը և հոսպիտալացումների թիվը, թեև որոշ ուսումնասիրություններ են անցկացվել, որոնք ցույց են տվել դրա ցածր արդյունավետությունը:
Հարավային Աֆրիկա է հասել AstraZeneca-ի պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը, և ըստ տեղի գիտնականների՝ այն ցածր արդյունավետություն է ցույց տվել երկրում արագորեն տարածվող կորոնավիրուսի շտամի դեմ:
Հարավ-Աֆրիկյան Հանրապետության առողջապահության նախարարի հրամանով` փետրվարի 7-ից դադարեցվել է AstraZeneca-ի պատվաստանյութով բնակչության զանգվածային պատվաստումների կազմակերպչական գործընթացը:
Հունվարի 21-ին հայտարարվել էր, որ Հայաստանը ևս կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ կգնի բրիտանա-շվեդական AstraZeneca ընկերությունից։

The World Health Organization looks set to approve the Oxford-AstraZeneca vaccine for use in developing countries despite recent data showing it is less effective against the South Africa variant of Covid, Telegram reports.
South African authorities suspended the country's vaccination programme on Monday after a study of just over 2,000 people by researchers at the University of Witwatersrand showed that the jab was only 22 per cent effective at preventing mild to moderate disease in those with the variant.
The WHO Strategic Advisory Group of Experts on Immunisation (Sage) is meeting this week to decide whether to approve the vaccine, a decision that will trigger its distribution to countries in Africa, south east Asia and Latin America.
At a WHO press conference Dr Kate O’Brien, director of immunisation, vaccines and biologicals at WHO, suggested it was likely that the vaccine would gain approval but said continued monitoring was essential.
“There was a very positive view [at Sage] about proceeding with the use of the vaccine, including in settings where variants are circulating, with a big emphasis on collecting information that would really help,” she said.