Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ուշադիր հետևում է իրավիճակին Հարավային Կովկասում։ Այդ մասին նա հայտարարել է Վատիկանում հավատարմագրված դիվանագետների հետ հանդիպմանը։
«Ես առանձնահատուկ ուշադրությամբ եմ հետևում իրավիճակին Հարավային Կովկասում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ շարունակվող հակամարտությունները խարխլում են ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը։
«Մեր ժամանակներում միջկրոնական երկխոսությունը ժողովրդների և մշակույթների շփման կարևոր բաղադրիչ է»,- ասել է նա։
Հոկտեմբերի 11-ին Ֆրանցիսկոս պապը դատապարտել է եկեղեցիների թիրախավորումը՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, նկատի ունենալով նաև Շուշիի Սբ Ղազանչեցոց եկեղեցու հրետակոծումը:

Папа Римский Франциск с особым вниманием следит за развитием ситуации на Южном Кавказе. Об этом он заявил во время встречи с представителями дипломатического корпуса, аккредитованного в Ватикане.
«С особым вниманием слежу за ситуацией на Южном Кавказе, где продолжается ряд конфликтов, некоторые из которых вспыхнули в прошлом году, они подрывают стабильность и безопасность всего региона», – отметил Папа Римский.
«В наше время межконфессиональный диалог – важная составляющая общения между народами и культурами», – добавил понтифик.
11 октября Папа Франциск, говоря о конфликте в Карабахе, осудил нападения на церкви, в том числе обстрел церкви Святого Всеспасителя в Шуши со стороны Азербайджана.