ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը 2020 թ. ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ հրետանու ամբողջ զինամթերքը կարտադրվի Հայաստանում:
«Դա վերաբերում է թե հրետանային միջոցներին, թե ականանետերի, ձեռքի նռնականետերի և այլ ուղղություններին: Բավականին լուրջ ներդրումներ են կատարվել Հայաստանում: Եվ այս առումով մենք արդեն արտադրական պրոցես ունենք, և ունենք դրա ընդլայնման հնարավորությունը 2021 թվականին»,- ասել է նա, գրում է «Առավոտը»։
Նախարարը հավելել է, որ դա որպես առաջնահերթություն է որդեգրել և Հայաստանում հնարավորինս տեղայնացնում են ներմուծվող այն զինատեսակները, զինամթերքը, որոնք հնարավոր է այստեղ արտադրել։
«Տարբեր տրամաչափի ականանետեր, ականներ, հրետանային միջոցներ և դրանց զինամթերքներ արդեն իսկ տեղայնացված է արտադրությունում»,-ասել է նա։
Նա նշել է, որ ռադարային տեխնոլոգիաների հայկական մշակումները, որոնք օգտագործվում են հակաօդային պաշտպանության սարքերի ոլորտում, բավականին մեծ հաջողությամբ կիրառվել են․ «Այս ուղղություններով մենք շարունակելու ենք ֆինանսավորումները. ռադարային համակարգեր, կապի համակարգեր, օպտիկական և տեսադիտարկման, օպտիկալազերային համակարգեր:
Օպտիկական տեսադիտարկման համակարգերի մասով մենք նույնպես ունենք բավականին լուրջ մշակումներ, արդեն իսկ արտադրական հզորություններ, առաջիկայում դրանք կընդլայնվեն, և ավելի մեծ հնարավորություններ կստեղծվեն թե մեր զինված ուժերի ձեռքբերումների տեսանկյունից, թե արտահանման տեսանկյունից»։
Նախարարը նաև վստահեցրել է, որ ռազմաարդյունաբերության ոլորտի պետական ֆինանսավորումն ավելացել է՝ 2017-ին արվել է 1.6 միլիարդ դրամի հատկացում՝ գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների համար, 2018-ին այս հատկացումն ավելացել է, հասնելով մինչև 2.4 միլիարդ դրամի, 2019-ին՝ 3.8 միլիարդ, իսկ 2020-ին՝ 3.3 միլիարդ դրամի։ Սրան գումարվել է լրացուցիչ 3.4 միլիարդ դրամ հատկացում՝ պատերազմի մեկնարկին զուգահեռ: «Այս տարի նախատեսվում է 4.6 միլիարդ դրամ հատկացնել»,-ասել է ԲՏԱ նախարարը:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանն ասել է նաև, որ պատերազմում թիկունքի հետ կապված խնդիրներ են եղել, դրանք ուսումնասիրվում են։ Արշակյանի խոսքով՝ Հայաստանն արտադրական կարողությունների զարգացման խնդիր ունի և այդ հարցը պետք է ընդունել՝ ինչպես կա։

Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan has declared that all artillery ammunition will from now on be produced in Armenia. Arshakyan told a press conference on Tuesday, February 9 that shells for artillery, mortars and grenade launchers will be manufactured in the country.
"Quite serious investments have been made in Armenia. In this respect, we already have a production process, as well as the opportunity to expand it in 2021," the Minister said, according to Aravot.am.
According to him, the Ministry has prioritized such production so that as many types of weapons and ammunition as possible were produced in the country rather than be imported.
"The production of grenade launchers, mortars and artillery of different calibers and ammunition for such weapons has already been localized," Arshakyan said.
The official said that radar technologies developed in Armenia are being used in air defense systems quite successfully. He said the country will continue funding research into radar technology, communication systems, optical and video surveillance, optical laser systems.
"We also have quite serious achievements in the development of surveillance systems. Production capacities will be expanded in the near future, and greater opportunities will be created both for our armed forces and in terms of exports."
The Minister said state funding for the military industry has grown to reach AMD 4.6 billion (around $9 million) in 2020, up from AMD 1.6 billion in 2017 and AMD 3.8 billion in 2019.