ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկո հայտարարել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի։ Նրանք մեծ ավանդ ունեն կարգավորման հիմնարար սկզբունքների մշակման գործում, որոնցից շատերն արտացոլվել են նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հավելել է, որ դա վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հարակից տարածքների վերադարձին Ադրբեջանին, փախստականների վերադարձին, ԼՂ-ն ՀՀ-ի հետ կապող միջանցքի պահպանմանը, անվտանգության ապահովմանը, խաղաղապահ գործողությանը, տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը։
Ըստ նրա, նախկինի պես պահանջված է մնում հակամարտության համապարփակ քաղաքական կարգավորումը, որն ըստ 1994թ․ ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի` վերապահված է Մինսկի խմբի համանախագահներին։ Համանախագահների եռյակը հզոր միջազգային աջակցություն ունի և կարող է օգտակար լինել հետագա քայլերի, այդ թվում` կարգավիճակին առնչվող հարցերի փոխադարձաբար ընդունելի մոտեցումների մշակման գործում։
«Բայց զգույշ, առանց շտապելու, երբ ժամանակը գա»,- ասել է Ռուդենկոն։
Փոխնախարարը նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն այժմ կարող են ակտիվություն դրսևորել հայերի և ադրբեջանցիների միջև վստահության մթնոլորտի միջոցառումների ամրապնդման գործում։ Ըստ նրա` երկխոսության զարգացումը քաղաքացիական հասարակության շրջանում կնպաստի իրավիճակի առողջացմանը տարածաշրջանում և նախադրյալների ձևավորմանը քաղաքական առումով հետագա քայլերի համար։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը գիտակցաբար չի հիշատակվել նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ՝ հավելելով, որ այժմ ԼՂ կարգավիճակի հարցի առաջադրման համար ամենալավ ժամանակը չէ։ ՌԴ Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն իր հերթին ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշելու համար լրացուցիչ բանակցություններ են պահանջվում։

Moscow believes that the OSCE Minsk Group co-chairs should continue their work in the Nagorno-Karabah settlement process, Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko said Wednesday, February 10, TASS reports.
"They made an important contribution to the development of basic principles for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, many of which were reflected in the statement of November 9, 2020," Rudenko said, citing the return to Azerbaijan of the regions surrounding Karabakh, the return of refugees, the preservation of the corridor linking Karabakh with Armenia, security, peacekeeping operations, the unblocking of all economic and transport links in the region.
According to Rudenko, the task of achieving a comprehensive political settlement, which, in accordance with the decisions of the OSCE Budapest Summit (1994), is entrusted to the Minsk Group co-chairs, is still valid.
"The Troika", as he described the Russian, French and U.S. co-chairs, has strong international support and can be useful in developing mutually acceptable approaches to future steps, including on the status. But carefully, slowly, when the time comes, he added.
"The OSCE Minsk Group and the co-chairs could now help strengthen confidence-building measures between Armenians and Azerbaijanis. The development of a dialogue within the framework of civil society will contribute to the general improvement of the situation in the region and the creation of prerequisites for further political steps," Rudenko stressed.