Արցախում որոնղական աշխատանքներին մասնակցող անհետ կորած զինծառայողներիծնողներն ու հարզատները վերադառնում են Երևան՝ Ստեփանակերտում այլևս անելիք չունեն։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում տեղեկացրել է անհետ կորած ժամկետային զինծառայողի հորեղբայր Արսեն Ղուկասյանը՝ նշելով, որ գործընթացը շատ դանդաղ է առաջ գնում և իրենց համբերության բաժակը լցվել է։
Նա կոչ է արել բոլոր ծնողներին, որոնք պատրաստ են լինել իրենց կողքին, որոնք փնտրում են իրենց հարազատներին կամ արդեն հուղարկավորել են, միավորվել և բարձրաձայնել իրենց խնդիրները, առաջին հերթին գերիների վերադարձը։
Անդրադառնալով գերիների հարցին՝ Ղուկասյանն ասել է․»Հայտարարում են 20 գերի վերադարձնելու մասին, 5-ին են վերադարձնում: Եթե այսպես շարունակվի, մի քանի տարի կտևի: Մենք չենք կարող տարիներով սպասել մինչև մեր երեխաներին 5 հոգով, կբերեն: Եթե լավ չեք պատկերացնում գերությունն ինչ բան է, ձեր երեխաներին տարեք, դրեք մեր երեխաների կողքն ու մեզ հետ սպասեք»,-ասել է նա:
Ղուկասյանը դիմել է համայն հայությանը՝ նշելով, որ ունեն բոլորի աջակցության կարիքը։
Արցախում շարունակվում են զինծառայողների որոնողական աշխատանքները, որոնց մասնակցում են նաև անհետ կորածների հարազատները։ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո անհետ կորածների ծնողներն ու հարազատները պաբերաբար բողոքի ակցիաներ են կազմակերլում՝ դիմելով տարբեր պետական մարմիններին։ Նրանք մի քանի հանդիպում են են ունեցել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

Дядя пропавшего без вести во время войны в Карабахе армянского военнослужащего Арсен Казарян, принимающий участие в поисковых работах в местах боевых действий в Карабахе, заявил, что родители и родственники пропавших без вести солдат возвращаются в Ереван, так как в Степанакерте им больше нечего делать.
«Процесс идет очень медленно, он затягивается. Они снова играют в свои игры. Наша чаша терпения переполнена, мы решили, что нам больше нечего делать в Степанакерте и утром мы двинемся в Ереван», – заявил он в прямом эфире Facebook.
Казарян призвал всех родителей, которые готовы быть рядом с ними, которые ищут своих родственников или уже похоронили их, присоединиться к ним и поднять свои вопросы, в первую очередь – вопрос возвращения пленных из Азербайджана.
«Объявляют, что возвращают 21 пленного, но вернулись только 5 человек. Если так будет продолжаться, этот процесс займет несколько лет. Мы не можем годами ждать, пока вы каждый раз по 5 человек будете возвращать наших детей. Если вы плохо представляете, что такое плен, возьмите своих детей, поместите их рядом с нашими детьми, а сами сядьте с нами и ждите», – отметил дядя пропавшего без вести.
В поисковых работах в Арцахе участвуют также родственники погибших или пропавших без вести военнослужащих, а также участвовавшие в военных действиях и знакомые с местностью волонтеры. С 13 ноября 2020 года по 8 февраля было обнаружено 1367 тел погибших военнослужащих и гражданских лиц.