ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ Արցախի ստատուս քվոյի փոփոխությունից հետո Թուրքիան այլևս Հայաստանի հետ սահմանը փակ պահելու որևէ պատճառ չունի։ Նա հավելել է, որ որևէ գործընթաց այդ ուղղությամբ տեղի չի ունենում։
«Կարծում եմ՝ Թուրքիան, միջազգային հանրության ճնշման ներքո, հետզհետե պետք է վերադառնա բնականոն գործընթացի: Շրջափակումը պայմանավորված էր Արցախում ստատուս քվոյով, որն ուժի կիրառմամբ փոխվել է: Թուրքիան որևէ պատճառ չունի ՀՀ հետ սահմանը փակ պահելու»,- ասել է Այվազյանը:
Նա մտահոգիչ է համարել Կարսում ընթացող թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները։ «Թուրքիայից տարբեր մեսիջներ ենք տեսնում։ Դիվանագիտության մեջ ընդունված է մեսիջներով ինչ-որ ուղերձներ հասցեագրել, բայց, հաշվի առնելով Թուրքիայի հանգամանքը, պետք է ուղղորդվենք ոչ թե մեսիջներով, այլ գործողություններով», – ասել է նախարարը։
Այվազյանը կարևորել է Հայաստանի և Արցախի շուրջ անվտանգային մթնոլորտի ամրապնդումը։ «Դա հեշտ չէ, քանի որ այն աշխարհաքաղաքական իրավիճակի արտացոլումն է։ Պետք է ձգտենք, որ իրավիճակը գնա դեպի դեէսկալացիա», – ասել է նա։
Կարսում ընթանում են թուրք-ադրբեջանական «Ձմեռ-2021» անվանումը կրող համատեղ զորավարժություններ։ Զորավարժությունները կավարտվեն փետրվարի 12-ին։ Կարսի զորավարժություններին մասնակցում են տանկային վաշտեր, հրետանային մարտկոցներ, դիպուկահարների խմբեր, հատուկ նշանակության ուժեր և հրամանատարական կազմ, ուղղաթիռներ։

Turkey no longer has a reason to blockade Armenia, Foreign Minister Ara Aivazian said in parliament on Wednesday, February 10.
According to him, Turkey has been keeping the border with Armenia closed for many years due to the status quo in Nagorno-Karabakh.
“The status quo has now changed as a result of the use of force. Turkey no longer has any reason to keep its border with Armenia closed. Under pressure from the global community, Turkey will have to open the border sooner or later. At the same time, we understand that opening the border contains both opportunities and risks,” Aivazian said.
The foreign policy chief added that Armenia and the authorities will do everything to improve the security in the country.
Aivazian also reminded lawmakers about the military drills currently underway in Kars, near Turkey’s border with Armenia. He stressed that the Armenian society and diplomacy should be ready for any scenarios and challenges.