Եվրոպական միությունը ծանուցել է Հայաստանին՝ ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի ավարտի մասին։ Համաձայնագիրը լիարժեքորեն ուժի մեջ կմտնի մարտի 1-ից, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում, նոր՝ գործընկերային մակարդակի է բարձրացնում ՀՀ և Եվրոպական միության երկկողմ հարաբերությունները և կանոնակարգում է երկխոսությունը քաղաքական և տնտեսական բնագավառներում, ինչպես նաև ոլորտային համագործակցությունը և առևտրային հարաբերությունները։
ՀԸԳՀ համընդգրկուն փաստաթուղթ է, որն իրավական հիմք է ստեղծում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության համար՝ ուրվագծելով համագործակցությունն ամենատարբեր ոլորտներում, ինչպիսիք են արդարադատությունը, անվտանգությունը, տնտեսությունը, գյուղատնտեսությունը և ենթակառուցվածքները, շրջակա միջավայրը և կլիման, կրթությունը և գիտությունը, մշակույթը, առողջապահությունը և այլն։
Համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը շոշափելի արդյունքներ կբերի քաղաքացիներին՝ լայնածավալ բարեփոխումների միջոցով խթանելով ժողովրդավարության, քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական կայունության ամրապնդումը և ժամանակի ընթացքում իր ազդեցությունը կունենա մեր քաղաքացիների բարեկեցության և կենսակերպի վրա։
ՀԸԳՀ-ն անդրադառնում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցին՝ վերահաստատելով ԵՄ հայտարարված հանձնառությունը՝ աջակցելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին ու մոտեցումներին, որոնք ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծմանը, մասնավորապես՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։
Նշվում է, որ ՀՀ կառավարությունը բազմիցս ընդգծել է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումն ապահովելու իր հանձնառությունը, որը լիովին համապատասխանում է Հայաստանի բարեփոխումների ընդարձակ օրակարգին։
Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին, Բրյուսելում:Այդ փաստաթղթի դրույթների գրեթե 80 տոկոսը 20192. հունիսի 1-ից մտավ ժամանակավոր կիրարկման փուլ։ Սակայն որպեսզի հնարավոր լինի կիրարկել համաձայնագիրն ամբողջությամբ, ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացման կամ դրա ուժի մեջ մտնելու համար, անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերը պետք է ավարտին հասցվեին։

The European Union notified Armenia about the completion of the ratification process by the EU and its Member States of the Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement on Wednesday, February 10. The Agreement will fully enter info force on March 1, 2021, the Armenian Foreign Ministry reports.
The agreement, which was signed in the framework of the Eastern Partnership Summit held in Brussels on 24 November 2017, takes bilateral relations between Armenia and the European Union to a partnership level and regulates the dialogue in the political and economic spheres, as well as sectoral cooperation and trade relations.
The CEPA is an inclusive document, which creates a solid legal basis for the Armenia-EU partnership, outlining cooperation in various spheres, spanning from justice, security, economy, agriculture and infrastructures to environment and climate, education and science, culture, health, etc.
"The effective implementation of the Agreement will bring tangible results to our citizens by promoting democracy, political, economic and social stability through extensive reforms, thus improving quality of life of our citizens," the Foreign Ministry said.
"It should be emphasized that the CEPA addresses the issue of the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, reaffirming the EU's stated commitment to support the efforts and approaches of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, particularly on the basis of equal rights and self-determination of peoples.
"The Government of Armenia has constantly reaffirmed its commitment to the effective implementation of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, which is fully in line with Armenia's broad reform agenda."