Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն իր ֆրանսիացի պաշտոնակից Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ հեռախոսազրույցում անդրադարձել է հումանիտար հրատապ լուծում պահանջող հարցերի՝ կարևորելով հայ գերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման հարցը։
Նախարարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից այդ գործընթացում խոչընդոտներ ստեղծելու անթույլատրելիությունը։
Նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային կայունությանը և անվտանգությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձել Արցախում հումանիտար իրադրության և արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերների հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։
ԱԳ նախարարները շեշտել են ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացի հասցեագրումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակում և մտքեր փոխանակել համանախագահների գործունեության առաջիկա ժամանակացույցի շուրջ։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նաև երկկողմ օրակարգի հարցեր։ ԱԳ նախարարներ Այվազյանը և Լը Դրիանը կարևորել են տարբեր մակարդակներով փոխշփումների և խորհրդակցությունների շարունակականությունը:

Armenian and French Foreign Minister Ara Aivazian and Jean-Yves Le Drian discussed issues of regional stability and security, as well as steps to address the humanitarian situation in and challenges facing Artsakh (Nagorno-Karabakh) on Thursday, February 11.
Aivazian stressed the urgency to repatriate the Armenian prisoners of war and civilians that are being kept hostage in Azerbaijan, which he said is hampering the process.
The Foreign Ministers stressed the need to address the Nagorno-Karabakh peace process within the OSCE Minsk Group co-chairmanship, and exchanged views on the upcoming schedule of the mediators' activity.
The two also discussed issues on the bilateral agenda and agreed to continue consultations at various levels.