Անգլիական WYG ընկերությունը Երևանի համար նոր ավտոբուսային ցանց է նախագծել, ըստ որի` քաղաքը կունենա 850 ավտոբուս, որից 450-ը պետք է լինեն 7․5-8․5 մետրանոց, մնացածը՝ 12 և 18 մետրանոց, հայտարարել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Նա նշել է, որ այժմ հաստատում են 161 հատ 8․5 մետրանոց չինական ավտոբուսի գնման գործընթացը, ծրագիրը պետք է շարունակական լինի:
Մարությանը հայտնել է, որ Վերակառուցման և զարգացման բանկի և կառավարության հետ համատեղ 100 հատ 12 մետրանոց ավտոբուսի գնումն առաջին անգամ չի կայացել, ևս մեկ տենդեր է հայտարարվել, որը կբացվի մարտի 31-ին։ Նրա խոսքով՝ ծրագիրը հնարավորություն կտա ձերբազատվել միկրոավտոբուսներից։
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը դեռ 2018-ին խոստացել էր մայրաքաղաքի տրանսպորտի հարցը լուծել ամբողջովին։ Այս ընթացքում արդեն ձեռք են բերվել նոր ավտոբուսներ, սակայն դրանք մայրաքաղաքի տրանսպորտի հարցը վերջնականապես չեն լուծել։

12 Февраль 2021 - 13:46 AMT
Английская компания WYG спроектировала для Еревана новую автобусную сеть, согласно которой в городе будет 850 автобусов, из которых 450 должны быть 7.5-8.5-метровыми, а остальные – 12-и 18-метровыми. Об этом заявил 12 февраля на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана мэр города Айк Марутян.
Он отметил, что сейчас город подтверждает покупку 161 автобуса длиной 8.5 м. Речь идет об автобусах китайского производства. По словам мэра, программа закупки автобусов должны быть продолжительной.
«Тендер на закупку 12-метровых автобусов совместно с ЕБРР и правительством один раз не состоялся. Назначен еще один тендер, который откроется 31 марта. Надеемся, что на этот раз все состоится. Речь идет о 100 автобусах длиной 12 м», – заявил Марутян.
Мэр Еревана Айк Марутян в 2018 году пообещал полностью решить транспортный вопрос в столице. За этот период уже были закуплены новые автобусы, но вопрос транспорта в столице окончательно не решен.