Շվեդիայի խորհրդարանի «Շվեդիա-Հայաստան» բարեկամական խմբի անդամները կոչ են արել Ադրբեջանին անհապաղ վերադարձնել հայ ռազմագերիներին, տեղեկացնում է Ստոկհոլմում Հայաստանի դեսպանությունը։
Նրանք կոչ են արել Ադրբեջանին արագացնել զոհվածների մարմինների, ինչպես նաև ռազմագերիների և պատանդների փոխանակման գործընթացը, անհապաղ կասեցնել նրանց դեմ հարուցված քրեական գործերն ու ապահովել նրանց փոխանցումը Հայաստանին։
Պատգամավորները նաև հորդորել են Եվրամիության ինստիտուտներին մշտապես բարձրացնել այդ հումանիտար հարցը՝ Ադրբեջանի հետ ընթացիկ և ապագա հարաբերությունների համատեքստում։
Նրանք նշել են նաև, որ գերիների վերադարձը Ադրբեջանի և ՀՀ միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորման առաջին քայլերից մեկը կդառնա։

The Sweden-Armenia Parliamentary Friendship Group has called on Azerbaijan to accelerate the exchange of bodies of the killed, as well as the exchange of prisoners of war and hostages, the Armenian Embassy in Sweden reports
According to a document shared by the Embassy, the Swedish lawmakers have also urged Baku to immediately end criminal proceedings against the Armenian captives and ensure their transfer to Yerevan.
They also called on the EU institution to consistently raise the humanitarian issue in the context of current and future relations with Azerbaijan.