Ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութով պատվաստվածները կարող են արյան պլազմայի դոնորներ լինել Covid-19-ով հիվանդների համար, քանի որ պատվաստվածների մոտ դրա համար անհրաժեշտ հակամարմինների բավարար քանակ կա։ Այդ մասին հայտարարել է Գամալեի կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Գինցբուրը։
«Պրոտեկտիվ հակամարմինների մակարդակը համապատասխանում է այն ցուցանիշին, որը թույլ է տալիս մեզ բոլորիս դոնոր դառնալ։ Այսինքն հակամարմինների մակադարկը շատ բարձր է»,-ասել է Գինցբուրը, գրում է «Վեդոմոստին»։
Նա հավելել է, որ էքսպերիմենտալ ճանապարհով պատվաստանյութի ազդեցության ապացուցված տևողությունն առնվազն 9 ամիս է։
Հունվարի վերջում Մոսկվայի իշխանությունները հայտնեցին, որ մայրաքաղաքի բժիշկները հետազոտում են կորոնավիրուսով հիվանդներին «Սպուտնիկ V»-ով պատվաստվածների արյան պլազմայով բուժելու հնարավարությունը։

Привитые российской вакциной «Спутник V» могут быть донорами плазмы для лечения пациентов с коронавирусом, так как вакцинированные имеют для этого достаточно высокий уровень антител. Об этом заявил директор Центра им. Гамалеи Александр Гинцбург.
«Уровень протективных антител, а у нас, как вы понимаете, есть возможность померить уровень протективных антител у себя в крови, соответствует тому, который позволяет нам всем быть донорами. То есть уровень антител очень высокий», – сказал Гинцбург, пишут «Ведомости».
Он добавил, что экспериментально доказанная продолжительность действия вакцины составляет не менее девяти месяцев.
В конце января власти Москвы сообщили, что столичные врачи исследуют возможность лечить пациентов с коронавирусом плазмой крови людей, сделавших прививку от коронавируса. Соответствующее исследование было начато в больницах, специализирующихся на лечении коронавируса.