Մարդու իրանունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կարևոր փաստեր է հրապարակել Ադրբեջանի սանձազերծած` 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում Արցախում խաղաղ բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ։
Նշվում է, որ պատերազմի ընթացքում իրենց մշտական, հայրենի բնակավայրերից տեղահանվել է ավելի քան 100,000 խաղաղ բնակիչ:
Պատերազմի հետևանքով անօթևան է դարձել մոտ 40,000 մարդ՝ զրկվելով իրենց տներից, անձնական իրերից, կենսական տարրական պայմաններում ապրելու հնարավորությունից և այլ իրավունքներից:
«Ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումների հետևանքով պատերազմի ընթացքում կրթությունից զրկվել է դպրոցական ու մանկապարտեզի տարիքի մոտ 30,000 երեխա: Վնասվել կամ ավերվել է 12 մանկապարտեզ և 71 դպրոց:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 հունվարի 28-ը սպանվել է 72 քաղաքացիական անձ, այդ թվում` դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգման արդյունքում:
Վիրավորում է ստացել 163 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ հաշմանամություն ձեռք բերել, առողջությունն է ողջ կյանքի համար խեղվել»,-ասվում է գրառման մեջ:

40,000 жителей Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) лишились домов и стали беженцами, 72 мирных жителя убиты в результате агрессии, развязанной Азербайджаном. Об этом сообщил в Facebook омбудсмен Армнии Арман Татоян, приведя выдержки из докладов омбудсмена Карабаха.
Отмечается, что более 100,000 жителей Карабаха были вынуждены, как минимум временно, покинуть свои дома, около 40,000 лишились их, как и личных вещей и возможности жить в элементарных бытовых условиях.
Прав на образование лишились около 30,000 детей школьного и дошкольного возраста. Повреждены или разрушены 12 детских садов и 71 школа.
С 27 сентября 2020 года, с начала войны в Карабахе, по 28 января убиты 72 гражданских лица, некоторые – с особой жестокостью. Ранения получили 163 мирных жителя, некоторые из них стали инвалидами.