Մարդու իրանունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կարևոր փաստեր է հրապարակել Ադրբեջանի սանձազերծած` 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում Արցախում խաղաղ բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ։
Նշվում է, որ պատերազմի ընթացքում իրենց մշտական, հայրենի բնակավայրերից տեղահանվել է ավելի քան 100,000 խաղաղ բնակիչ:
Պատերազմի հետևանքով անօթևան է դարձել մոտ 40,000 մարդ՝ զրկվելով իրենց տներից, անձնական իրերից, կենսական տարրական պայմաններում ապրելու հնարավորությունից և այլ իրավունքներից:
«Ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումների հետևանքով պատերազմի ընթացքում կրթությունից զրկվել է դպրոցական ու մանկապարտեզի տարիքի մոտ 30,000 երեխա: Վնասվել կամ ավերվել է 12 մանկապարտեզ և 71 դպրոց:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 հունվարի 28-ը սպանվել է 72 քաղաքացիական անձ, այդ թվում` դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգման արդյունքում:
Վիրավորում է ստացել 163 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ հաշմանամություն ձեռք բերել, առողջությունն է ողջ կյանքի համար խեղվել»,-ասվում է գրառման մեջ:

Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan has published more evidence of Azerbaijan's gross violations of the rights of the civilians of Artsakh (Nagorno-Karabakh) during the 44-day war in fall 2020.
According to the Ombudsman's office, more than 100,000 civilians were displaced from their homes during the war.
"As a result of the war, some 40,000 people were left homeless and/or deprived of their homes, personal belongings, basic standards of living and other rights," Tatoyan wrote in Facebook.
"After the attacks of the Azerbaijani armed forces, about 30,000 school and kindergarten children were deprived of education during the war, while 12 kindergartens and 71 schools were damaged or destroyed."
Between September 27, 2020 to January 28, 2021, the Ombudsman said, 72 civilians fatalities were registered: they were killed, among other means, by ill-treatment and torture.