Փետրվարի 11-ին Խնձորեսկում 185 գլուխ մանր եղջերավոր անասուն արածելով մոտեցել են թշնամու սահմանին, ադրբեջանցի զինված սահմանապահները հովվի մոտ են թողել միայն 12 գլուխ ոչխար ու հեռացել։
«Անմիջապես դեպքի վայր են ժամանել հայ սահմանապահներն ու գյուղացի հովիվները, իսկ մեկ ժամ անց՝ համայնքապետ Երվանդ Մալունցը և 1-ին բանակային կորպուսի հրամանատարությունը։ Բանակցություններից հետո գյուղացուն է վերադարձվել 173-1 գլուխ ոչխար»,- հայտնել են Խնձորեսկի համայնքապետարանից։
44-օրյա պատերազմից հետո հայկական կողմը տարածքային զիջումների է գնացել ոչ միայն Արցախում, այլ նաև ՀՀ-ում։ Սյունիքից ու Գեղարքունիքից որոշ հատվածներ զիջվել են ադրբեջանցիներին՝ ըստ ԽՍՀՄ քարտեզի ու GPS տեղորոշման։ Մի շարք համայնքներ դարձել են սահմանամերձ Ադրբեջանին։

When an Armenian shepherd was grazing his flock of 185 sheep near the border with Azerbaijan on Friday, February 12 morning, a group of Azeri troops approached him and seized 173 of his sheep.
According to the municipality of the village of Khdzoresk, Armenian border guards and shepherds from nearby villages, as well as mayor Yervand Malunts and the command of the 1st Army Corps quickly arrived at the scene.
It was only after negotiations that the Azerbaijani soldiers returned all but one of the sheep they had taken, the municipality added.
After the 44-day in Nagorno-Karabakh, many villages and towns in Syunik have become border settlements, where residents worry for their safety. For example, the border now passes through the Armenian village of Shurnukh, and some families have lost their property and homes as a result.