ՌԴ-ում արձագանքել են Թուրքիայում հրապարակված քարտեզին, որտեղ Ղրիմը և Կուբանը, ինչպես նաև Ռոստովի շրջանն ու Հյուսիսային Կովկասը, ԽՍՀՄ նախկին տարածքը, այդ թվում՝ ՀՀ-ն, նշված են որպես մինչև 2050-ը «թուրքական ազդեցության» տարածման գոտում ընդգրկվելիք տարածքներ։
Քարտեզը ցուցադրվել է TGRT հեռուստաալիքով և արտացոլում է թուրքական ազդեցության ոլորտի տարածման վերաբերյալ Stratfor-ի կանխատեսումը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ենթադարվում է, որ վերոնշյալից բացի, այդ գոտում կհայտնվեն նաև Հյուսիսային Աֆրիկայի և Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրներ, ամբողջ Միջին Ասիան ու Անդրկովկասը։
ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության գծով կոմիտեի փոխնախագահ Ալեքսանդր Շերինը հորդորել է ավելի լուրջ վերաբերվել նման կանխատեսումներին՝ նշելով, որ «Լեռնային Ղարաբաղում հաջող գործողությունից հետո Թուրքիան միանգամայն հավատացած է իր ուժերին և պաշտոնապես նշել է, թե որ ուղղությամբ է շարժվելու»։ Ըստ Շերինի ՌԴ-ն պետք է ավելի կոշտ դիրքորոշում որդեգրեր ԼՂ հակամարտության, ռուսական խոցված ինքնաթիռի, սիրիական հակամարտության հարցերում։
Ըստ Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Անդրեյ Կրասովի՝ Թուրքիայի ղեկավարությունը մտածում է Օսմանյան կայսրության վերստեղծման մասին՝ նշելով՝ հազիվ, թե Թուրքիան ուժային միջոցներով ցանկանա միացնել ռուսական տարածքները։
Պետդումայի պատգամավոր Պավել Շպերովն իր հերթին հայտարարել է, որ պետք է ամեն ինչին պատրաստ լինել և հավելել, որ Անկարան միշտ ուշադրություն է դարձնում ՌԴ քաղաքական գործիչների հայտարարություններին՝ նշելով, որ պետք է լինի ՌԴ ԱԳՆ արձագանքը։

13 Февраль 2021 - 12:45 AMT
Российские политики и эксперты высказались о продемонстрированной турецким телеканалом карте с прогнозом расширения зоны влияния Турции. На карте, отражающей прогноз Stratfor по расширению турецкой сферы влияния, было отмечено, что к 2050 году в нее войдут регионы юга России, включая Крым, Кубань, Ростовскую область и республики Северного Кавказа, а также Армения, страны СССР, государства Северной Африки, Ближнего Востока.
Первый замглавы комитета Госдумы по обороне Александр Шерин призвал Россию серьезнее относиться к подобным прогнозам, отметив также самоуверенность турецких властей, пишет РИА Новости.
«Турция после успешной операции в Нагорном Карабахе абсолютно уверовала в свои силы и поэтому она официально обозначает, куда она будет дальше идти», – заявил он.
Шерин считает, что корректная и осторожная позиция России в двусторонних отношениях была неверно воспринята, и Москве следовало проявлять более жесткую позицию в вопросе сбитого российского самолета, сирийского урегулирования, нагорно-карабахского конфликта.
Первый зампред комитета Госдумы по обороне Андрей Красов отметил, что у турецкого руководства есть мысли о воссоздании Османской империи, при этом он усомнился, что Анкара захочет присоединить к себе российские территории силовым методом.
В свою очередь, депутат Госдумы Павел Шперов заявил, что Турция никогда не скрывала амбиций в отношении Крыма, а в политических кругах страны всерьез обсуждают вопрос присоединения полуострова.
Постпред Крыма при президенте России, вице-премьер правительства республики Георгий Мурадов заявил, что демонстрация карты является частью пропаганды, а значительного влияния у Турции на Россию нет и в будущем не предвидится. Он объяснил, что в турецкой внешней политике есть направление пантюркизма, суть которого в том, чтобы сделать Турцию лидером «тюркского мира», и основное внимание Анкара в этом плане сосредоточила на Центральной Азии.