Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված մարդիկ կարող են վիրուսի տարածող հանդիսանալ։ Այդ մասին հայտարարել է Ջորջ Մեյսոնի անվամ համալսարանի Սիստեմային կենսաբանության պրոֆեսոր Անչա Բարանովան։
«Պետք է հաշվի առնել, որ այժմ հայտնվում են պատվաստված մարդիկ, որոնք դիմակ չեն կրում, սակայն նրանցից ոմանք կարող են առանց ախտանիշների վիրուսի տարածման աղբյուր լինել։ Պատվաստումը չի երաշխավորում վիրուսի բացակայությունը կոկորդում և քթի մեջ, այլ մեծ հավանականությամբ ապահովում է հիվանդության թեթև կամ առանց ախտանիշ ընթացքը»,-ասել է նա։
Նա հիշեցրել է, որ կիրառվող պատվաստանյութերի կիրառումը չի ենթադրում, որ հարկավոր է հրաժարվել դիմակ կրելուց։

Люди, получившие вакцину от коронавируса, могут быть бессимптомными распространителями коронавируса. Об этом сообщила профессор Школы системной биологии Университета Джорджа Мейсона Анча Баранова.
«Надо учесть, что сейчас появляются бесстрашные и безмасочные вакцинированные и некоторые из них распространят бессимптомно вирус. Прививка не гарантирует отсутствие вируса в носоглотке, она всего лишь с высокой долей вероятности обеспечивает легкое или бессимптомное течение болезни», – пояснила она, пишет РИА Новости.
Биолог напомнила, что любая из применяемых в настоящее время вакцин от коронавируса не избавляет вакцинированного от необходимости носить маску.