Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ապացույց է ներկայացրել այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները Սյունիքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ կրակում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից՝ տեղադրելով փետրվարի 13-ին արված տեսանյութ։
ՄԻՊ-ի խոսքով՝ դրանում օրվա տարբեր ժամերի՝ Կապանի Ագարակ ու Եղվարդ գյուղերի միջնամասում հնչած կրակոցներն են արձանագրված։ Նա նշել է, որ այս կրակոցների վայրից դեպի Ագարակ գյուղ ուղիղ գծով մոտ 1 կմ է:
«Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը Կապանի գյուղերի բնակիչներից պարբերաբար է ստանում զայրույթի ու անհանգստության ահազանգեր ադրբեջանցի զինվորականների կողմից պարբերաբար արձակվող կրակոցների մասին:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Սյունիքի համայնքների անմիջական հարևանությամբ, այդ համայնքներն իրար կապող ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորական ուժեր չպետք է լինեն. դա լրջորեն վտանգում է խաղաղ բնակիչների իրավունքները, խաթարում է նրանց անդորրն ու խաղաղ կյանքը»,-գրել է Թաթոյանը։
44-օրյա պատերազմից հետո հայկական կողմը տարածքային զիջումների է գնացել ոչ միայն Արցախում, այլ նաև ՀՀ-ում։ Սյունիքից ու Գեղարքունիքից որոշ հատվածներ զիջվել են ադրբեջանցիներին՝ ըստ ԽՍՀՄ քարտեզի ու GPS տեղորոշման։ Մի շարք համայնքներ դարձել են սահմանամերձ Ադրբեջանին։

Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan has published footage from the province of Syunik, which proves that Azeri troops keep firing from small- and large-caliber weapons in the immediate vicinity of civilian settlements.
"The video was shot by the Armenian troops two days ago, in an area between the villages of Agarak and Yeghvard in Kapan," Tatoyan wrote on Facebook Monday, February 15.
Tatoyan said the distance from where the shots were fired to the village of Agarak is just one kilometer.
According to the Human Rights Defender, the presence of Azerbaijani armed forces on the roads connecting the Armenian communities to each other should be ruled out immediately.
Tatoyan said earlier that no matter the circumstances, the Azeri soldiers' presence or any movement is illegal, devoid of any legal basis, and contradictory to the foundations of human rights under international law.