Երևանի Օղակաձև զբոսայգում գտնվով հայերի և հրեաների ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի պղծումը պետք է ամենախիստ պատժի ենթարկվի, քանի որ Աուշվիցում սպանված հրեա երեխաների մասին հիշողությունն իսրայելական կառավարության քաղաքականության հետ խառնելն անընդունելի է: Այդ մասին ասվում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի Համեմատական ցեղասպանագիտության բաժնի վարիչ Սուրեն Մանուկյանի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ փետրվարի 12-ին ինչ-որ վանդալներ կարմիր ներկ էին լցրել հուշարձանի վրա և գրություններ թողել: Գրություններն անվանումներ են իսրայելական արտադրության այն զինատեսակների՝ Lora, Elbit, Harop, Sandcat, Hermes, Orbiter, որոնք օգտագործվել են Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. Արցախյան պատերազմի ժամանակ։
«Իհարկե, Իսրայել պետության քաղաքականությունը և, մասնավորապես, գործողությունները պատերազմի ժամանակ դատապարտելի են: Ավելին, դրանք նույնիսկ տեղավորվում են ՄԱԿ-ի Ցեղասպանությունների կանխարգելման և պատժի մասին կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի «ե» կետի շրջանակում, որը հանցակցությունը ցեղասպանության կատարման մեջ նույնպես համարում է այս կոնվենցիայով պատժելի արարք: Իսկ Իսրայելը ոչ միայն մատակարարել էր այս զենքերը Ադրբեջանին, այլ չէր դադարեցրել դրանց հոսքը պատերազմի օրերին, թեև բազմաթիվ օրինակներով ապացուցվում էր, որ այդ զինատեսակներն օգտագործվում էին խաղաղ բնակչության դեմ՝ արցախահայությանը բնաջնջելու մտադրությամբ:
Սակայն Հոլոքոստի հուշահամալիրը բնավ կապ չունի այսօրվա Իսրայել պետության հետ: Այն խորհրդանշում է հրեա ժողովրդի տառապանքները, մի ժողովրդի, որի հետ մեզ կապում են հազարամյա հարաբերություններ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Արցախյան պատերազմի ժամանակ հրեա գիտնականները կոչ բարձրացրեցին իրենց պետությունից պահանջելով դադարեցնել ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին: Բազմաթիվ հրեա մտավորականներ քննադատեցին սեփական կառավարությանը:
«Հրեաները դարերով ապրել են Հայաստանում, եղել են Հայաստանի օրինապահ քաղաքացիներ, մեր երկրի հետ կիսելով և՛ դժվարությունները, և՛ ուրախությունները, ու երբեք չեն ենթարկվել ազգային հետապնդման միշատ պարզ պատճառով: Ի տարբերություն աշխարհի շատ ու շատ երկրների Հայաստանում չկա հակասեմականություն: Եթե նույնիսկ եղել են հրեաների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի եզակի դրսևորումներ, ապա դրանք արժանացել են ամբողջ հասարակության կոշտ արձագանքին և մնացել են բոլորի կողմից մերժված և դատապարտված»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Երևանի Մոսկովյան-Տերյան փողոցների խաչմերուկում հայ և հրեա ժողովուրդների ցեղասպանության հիշատակի «Ապրել-չմոռանալ» հուշարձանը պղծելու դեպքի առթիվ ոստիկանությունը նյութեր է նախապատրաստում: Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն իր հերթին դատապարտել է հուշարձանի պղծումը։

Недопустимо смешивать память о еврейских детях, убитых в Аушвице (Освенцим), с политикой правительства Израиля. Об этом говорится в заявлении Музея-института Геноцида армян в связи с осквернением памятника жертвам Холокоста и Геноцида армян в Ереване.
12 февраля в сети распространились фотографии памятника жертвам Холокоста и Геноцида армян в Ереване, который был залит красной краской.
«Сотни памятников, посвященных Геноциду армян или еврейскому Холокосту, есть в разных частях мира, но установленное 27 октября 2006 года в Ереване произведение Рубена Арутчяна, уникально в своем единств. По сути, оно символизирует не только великое преступление геноцида, но и одновременно связь, память и схожесть судьбы двух народов – армян и евреев», – говорится в заявлении.
Отмечается, что 12 февраля памятник был осквернен, на нем красной краской были написаны названия оружия израильского производства: Lora, Elbit, Harop, Sandcat, Hermes, Orbiter, которое использовалось Азербайджаном против армян, в том числе мирного населения, в ходе недавней войны в Карабахе.
«Конечно, политика государства Израиль и, в частности, действия во время войны, достойны осуждения. Более того, они даже подпадают под действие статьи 3 пункта «е» Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, которая также считает соучастие в совершении геноцида наказуемым в соответствии с этой Конвенцией. А Израиль не только поставил это оружие в Азербайджан, но и не приостановил поставки во время войны, несмотря на то, что многие примеры доказывают, что это оружие применялось против гражданского населения с целью истребления армян Арцаха», – говорится в заявлении музея-института.
Отмечается, что мемориал Холокоста не имеет ничего общего с сегодняшним государством Израиль, он символизирует страдания еврейского народа, народа, с которым у армян тысячелетние отношения. В заявлении говорится об армянском квартале в Иерусалиме, помощи еврейских дипломатов (в частности, посла США в Османской империи Генри Моргентау) в годы Геноцида армян и после этого, взаимной помощи армян и евреев во время Геноцида армян и Холокоста, совместных проектов армяно-еврейских ученых, бизнесменов и т.д.
«Во время Арцахской войны еврейские ученые призвали свое государство приостановить военную помощь Азербайджану. Многие еврейские интеллектуалы критиковали собственное правительство.
Евреи веками жили в Армении, были законопослушными гражданами Армении, делили трудности и радости с нашей страной и никогда не подвергались национальным преследованиям по очень простой причине. В отличие от многих стран мира, в Армении нет антисемитизма. Даже если и были уникальные проявления жестокого обращения с евреями, они вызывали резкую реакцию всего общества, были всеми отвергнуты и осуждены.
И то, что произошло сегодня, должно быть подвергнуто строгому наказанию. Недопустимо смешивать память о еврейских детях, убитых в Освенциме, с политикой израильского правительства», – говорится в заявлении.