Փետրվարի 14-ին և 15-ին ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել, օպերատիվ իրավիճակը փոփոխության չի ենթարկվել, տեղեկացնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
Սահմանագոտու որոշ հատվածներում արձանագրվել են անկանոն, հիմնականում օդ արձակված կրակոցներ, որոնք չեն փոփոխել օպերատիվ մարտավարական իրավիճակը:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները վերահսկում են իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով:
Ավելի վաղ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ապացույց է ներկայացրել այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները Սյունիքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ կրակում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից՝ տեղադրելով փետրվարի 13-ին արված տեսանյութ։

15 Февраль 2021 - 14:01 AMT
По всей протяженности линии соприкосновения армяно-азербайджанской государственной границы 14 и 15 февраля сохранялась стабильная оперативная обстановка, пограничных происшествий не было зафиксировано. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Отмечается, на некоторых участках границы были зафиксированы нерегулярные выстрелы, в основном, в воздух, что не изменило оперативно-тактическую обстановку.
По информации, полученной от СНБ Армении, на участке Воротан-Давид Бек межгосударственной автомагистрали Горис-Капан, находящейся под ответственностью пограничных войск СНБ, тоже не было зафиксировано инцидентов.
Подразделения вооруженных сил Армении и пограничных войск СНБ контролируют пограничную ситуацию по всей длине границы и выполняют поставленные задачи.
Ранее омбудсмен Армении Арман Татоян опубликовал видео в качестве доказательства того, что азербайджанские вооруженные силы ведут огонь из малокалиберного и крупнокалиберного оружия в непосредственной близости от сел Сюникской области Армении. Омбудсмен Армении отметил, что регулярно получает жалобы от жителей сел Капана в связи с тем, что азербайджанские военные регулярно открывают огонь.