Փետրվարի 16-ին Ճապոնիայի կառավարությունը որոշել է $3.6 մլն աջակցություն հատկացնել ՀՀ-ին հետպատերազմյան ճգնաժամի հաղթահարման համար։
Աջակցության շրջանակում, մասնավորապես, նախատեսվում են բուժպատրաստության վարժանքներ 6 հիվանդանոցում, 3 ռմբապաստարանի վերանորոգում, բուժսարքավորումների գնում 17 բուժհաստատության համար, 15 դպրոցի վերանորոգում, ապահովում ուսումնական պարագաներով և այլն, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Աջակցությունը կցուցաբերվի բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման, ապաստարնների նորոգման և բուժհաստատությունների հագեցման նպատակով։ Աջակցությունը կտրամադրվի ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (UNHCR), ՄԱԿ Մանկական հիմնադրամի (UNICEF), Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (IOM), Համաշխարհային պարենային ծրագրի (WFP) և Կարմիր խաչի միջազգային ծրագրի (ICRC) միջոցով։
Ընդհանուր առմամբ Ճապոնիան $4.8 մլն է հատկացրել, որից $3.6 մլն աջակցությունը կտրամադրվի ՀՀ-ին, իսկ մյուս մասը կուղղվի Ադրբեջանին։

16 Февраль 2021 - 11:37 AMT
16 февраля японское правительство приняло решение для преодоления гуманитарного кризиса, возникшего после войны в Нагорном Карабахе, предоставить Армении содействие в размере $3.6 млн.
В рамках содействия, которое будет оказано Армении, в частности, планируется проведение тренингов по медицинской подготовке в 6 больницах, ремонт 3 бомбоубежищ, закуп медицинского оборудования для 17 медицинских учреждений, ремонт 15 школ, обеспечение учебными принадлежностями и др., пишет ТАСС.
Согласно решению правительства Японии, содействие будет оказано с целью повышения жизненного уровня населения, ремонта убежищ и медицинского переоснащения. Оно будет оказано посредством офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR), Детского фонда ООН (UNICEF), Международной организации по миграции (IOM), Всемирной продовольственной программы (WFP) и Международной Организации Красного креста (ICRC).
Всего Япония выделит $4.8, из которых $3.6 млн достанется Армении, остальная часть будет направлена на содействие Азербайджану.