17 Փետրվար 2021 - 07:48 AMT
ԱՀ գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Արցախի մի խումբ քաղաքացիների կողմից պատերազմում հակառակորդին օգնություն ցույց տալու ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ։
Քրգործը հարուցվել է 2020-ի դեկտեմբերի 10-ին Արցախում գործող հասարակակական կազմակերպությունների կողմից դատախազություն ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա: Դրանում ներկայացվել են տեղեկություններ սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում ԱՀ մի խումբ քաղաքացիների (քննությամբ դեռևս չպարզված) կողմից հակառակորդի զինված ուժերին թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օգնություն ցույց տալու ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ։
Արցախի գլխավոր դատախազության հատուկ քննչական բաժնում փետրվարի 15-ին ԱՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը, ըստ քննչական ենթակայության, ուղարկվել է ԱՀ քննչական կոմիտե։

17 Февраль 2021 - 08:39 AMT
Группа карабахцев подозревается в оказании помощи азербайджанцам в ходе войны: Возбуждено уголовное дело
10 декабря 2020 года сообщение о преступлении было подано в прокуратуру Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) действующими в НКР неправительственными организациями, которые предоставили информацию о предполагаемых случаях оказания помощи группой граждан Арцаха вооруженным силам Азербайджана во время войны, развязанной Азербайджанской Республикой 27 сентября 2020 года.
Как сообщает пресс-служба прокуратуры Арцаха, следствие пока не установило личности подозреваемых в преступлении.
В целях обеспечения полного, объективного и всестороннего расследования представленных в отчете дел 15 февраля в Особом следственном управлении Генеральной прокуратуры было возбуждено уголовное дело по статье 310 ч.1 Уголовного кодекса Республики Арцах, которое было направлено в Следственный комитет НКР.
Война в Карабахе началась 27 сентября 2020 года с атаки азербайджанской стороны. Боевые действия прекратились 10 ноября после подписания трехстороннего соглашения со стороны премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента РФ Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева.