Հայաստանում փետրվարի 18-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 169,820-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 223-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 2 դեպք է գրանցվել, 1-ը՝ կորոնավիրուսից, և 1 դեպք, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3156 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 794։
Ապաքինվել է ևս 101 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 161,577 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 4293 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը նախորդ օրվա համեմատ 120-ով աճել է:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 223 to reach 169,820 on Thursday, February 18 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 101 more people have recovered, one patient has died from Covid-19, while another one carrying the virus has died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3211 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 161,577 people have recovered, 3156 have died from the coronavirus in the country, while 794 others carrying the virus have died from other causes.