Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա բնակավայրի տարածքում ականազերծման ընթացքում ռուս սակրավորները վնասազերծել են մոտ 400 պայթյունվտանգ առարկա, այդ թվում՝ 122 մմ բեկորա-ֆուգասային արկ և կումուլյատիվ-բեկորային զինամթերք:
Հայտնաբերված պայթյունավտանգ առարկաները հանվել և ոչնչացվել են հատուկ սարքավորված «Բալիջա» զորավարժարանում, փոխանցում են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից:
Պայթեցման գործողությունների ընթացքում զինամթերքը, որը հնարավոր չէր տարհանել, ոչնչացվել էր անվտանգության բոլոր անհրաժեշտ միջոցներով:
Ընդհանուր առմամբ, 2020-ի նոյեմբերի 23-ից չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 1419 հա տարածք, 443 կմ ճանապարհ, 1361 բնակարանային շինարարություն, այդ թվում՝ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 24,453 պայթյունավտանգ առարկա:

18 Февраль 2021 - 12:22 AMT
Личным составом роты гуманитарного разминирования российского миротворческого контингента выполнены работы по очистке местности от взрывоопасных предметов в районе населенного пункта Красный Базар Мартунинского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
В ходе разминирования российскими саперами были обезврежены около 400 взрывоопасных предметов, среди которых 122-мм осколочно-фугасные артиллерийские снаряды и кумулятивные танковые боеприпасы.
«Обнаруженные взрывоопасные предметы вывезены и уничтожены на специально оборудованном полигоне Баллыджа. Боеприпасы, которые невозможно эвакуировать, уничтожались на месте с обеспечением всех необходимых мер безопасности при проведении взрывных работ», – говорится в сообщении.
Всего с 23 ноября 2020 года от неразорвавшихся боеприпасов очищено 1419 га территории, 443 км дорог, 1361 домостроение, в том числе 30 социально значимых объектов, обнаружено и обезврежено 24,453 взрывоопасных предмета.