Կապան համայնքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ գտնվող ադրբեջանական զինված ծառայողները պարբերաբար կրակում են մանր ու խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից: Այդ կրակոցները պարզ լսվում են գյուղերում ու անհանգստացնում բնակիչներին, առաջին հերթին՝ կանանց ու երեխաներին, հայտարարել է մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Օմբուդսմենը փետրվարի 16-ին այցելել է Սյունիքի Կապան քաղաք, Ներքին Հանդ, Շիկահող, Սրաշեն գյուղեր, հանդիպել բնակիչներին ու տեղեկացել նրանց կյանքի, սեփականության ու կենսական կարևորության այլ իրավունքների վտանգների կամ խախտումների մասին: ՄԻՊ-ին ուղեկցել է Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանը։
Այցի ընթացքում Շիկահող, Սրաշեն ու Ներքին Հանդ գյուղերի բնակիչները խոսել են ցերեկային ժամերին հնչած կրակոցներից։
«Կրակոցներ արձակած ադրբեջանցի զինվորականններն գտնվում են այնպիսի (անգամ 1 կմ-ից քիչ) տարածության վրա, որ անզեն աչքով հայ գյուղացիների հողատարածքները դիտարկելի են: Այսինքն՝ նրանք պարզ դիտարկում են, որ հողատարածքներում գյուղատնտեսական աշխատանքներ են իրականացնում խաղաղ բնակիչները: Այս ամենն ուղիղ վտանգներ է ստեղծում երեխաների համար: Օրինակ՝ ադրբեջանցի զինվորականները գտնվում են Ներքին Հանդ գյուղի գործող դպրոցի անմիջական հարևանությամբ՝ 1 կմ-ից էլ քիչ հեռավորության վրա»,- հայտարարել է ՄԻՊ-ը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի հետ ՀՀ սահմանների «որոշման» գործընթացի պատճառով Կապանի գյուղերի արոտավայրները, մասնավոր ու համայնքապատկան վարելահողերը հայտնվել են ադրբեջանական զինված ուժերի նշանառության տակ, դրանցից օգտվելն անհնար է դարձել:
ՄԻՊ-ը հայտնել է, որ Կապանից Ճակատեն ու համայնքի այլ գյուղեր տանող ճանապարհին լրջորեն խաթարվել է խաղաղ բնակիչների ու առաջին հերթին՝ գյուղացիների ազատ տեղաշարժը՝ ադրբեջանցի զինված սահմանապահների տեղակայման պատճառով։
Ավելի վաղ ՄԻՊ-ը տեսնյութ էր հրապարակել Սյունիքի բնակավայրերից, որտեղ հնչում էին կրակոցներ։ 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո Սյունիքը դարձել է սահմանամերձ, մարզի որոշ գյուղերից արոտավայրեր, հողակտորներ ու նաև տներ են մնացել ադրբեջանական կողմին։ Սահմանազատման աշխատանքները մարզում կատարվել են GPS-ով ու ըստ ԽՍՀՄ քարտեզի։

Военнослужащие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от сел Капанской общины Сюникской области Армении ведут огонь из стрелкового и крупнокалиберного оружия. Стрельба ведется регулярно, как днем, так и ночью, она отчетливо слышна в селах, и вызывает беспокойство, особенно у женщин и детей, заявил омбудсмен Армении Арман Татоян, совершивший визит в город Капан, села Неркин Ханд, Шикаох, Срашен Сюникской области.
«В ходе визита жители сел Шикахох, Срашен и Неркин Хэнд сообщили, что стрельба велась и во время сельскохозяйственных работ, конечно же, в дневное время. В некоторых случаях жители были со своими детьми (внуками). При этом азербайджанские военнослужащие, производившие выстрелы, находятся на таком расстоянии (менее 1 км), что даже невооруженным глазом видны земли армянских жителей. Другими словами, они четко наблюдают, как мирные жители на своих землях проводят сельскохозяйственные работы», – отметил Татоян.
По его словам, в результате процесса «определения» границ Республики Армения с Азербайджаном после войны в Карабахе, пастбища, личные и общественные земельные засевные участки упомянутых сел Капана оказались под мишенью азербайджанских вооруженных сил. Использование пастбищ и земельных посевных участков стало невозможным.
«Присутствие азербайджанских вооруженных сил (включая и азербайджанские флаги и дорожные знаки) на дороге из Капана в Чакатен и в другие села Капанской общины Сюникской области препятствует свободному передвижению мирных жителей и, в первую очередь, сельских жителей. По словам жителей, в этих местах оказываются азербайджанские вооруженные военнослужащие, которые «защищают» знаки и флаги от жителей.
Из-за всего этого жители сел, в целях безопасности, даже по жизненно важным причинам (например, выход на работу, посещение медицинского учреждения), должны воздерживаться от этого, особенно по вечерам», – добавил омбудсмен.
Ранее омбудсмен Армении Арман Татоян опубликовал видео в качестве доказательства того, что азербайджанские вооруженные силы ведут огонь из малокалиберного и крупнокалиберного оружия в непосредственной близости от сел Сюникской области Армении. Омбудсмен Армении отметил, что регулярно получает жалобы от жителей сел Капана в связи с тем, что азербайджанские военные регулярно открывают огонь.