Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան հրաժարական է տվել։ Նա այդպիսի որոշում է կայացրել քաղաքական ճգնաժամի պատճառով, գրում է Sputnik Georgia-ն։
«Ես որոշել եմ հեռանալ զբաղեցրածս պաշտոնից։ Անկասկած՝ հավատում եմ և ուզում եմ հավատալ, որ իմ այս քայլը կնպաստի երկրում բևեռացման նվազեցմանը։ Քանի որ ես վստահ եմ, որ բևեռացումն ու առճակատումը մեր միջև ամենամեծ ռիսկն է մեր երկրի ապագայի, տնտեսական զարգացման և ամեն տեսակի ճգնաժամի համար»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ հրաժարականի պատճառ են դարձել նաև տարաձայնություններն իշխող կուսակցության հետ Նիկի Մելիային կալանավորելու դատարանի որոշման կատարման հարցում։
Թբիլիսիի դատարանը հեռակա կարգով ազատազրկման է դատապարտել երկրի գլխավոր ընդդիմադիր «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության ղեկավար Նիկի Մելիային 2019թ․ հունիսի 20-ի ակցիայի վերաբերյալ քրգործով, սակայն վերջինս և նրա կողմնակիցներն ասել են, որ չեն ենթարկվելու դատարանի որոշմանը։ Ընդդիմադիրները սատարել են նրանց։ Բացի այդ, ընդդիմությունը հայտարարել է միավորման և ազգային շարժում սկսելու մասին։
Ըննդիմության ուժերը ցնծության մջ են, նրանք դա համարում են իրենց հաղթանակը։ Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը դեռ չի մեկնաբանել վարչապետի որոշումը։

18 Февраль 2021 - 09:08 AMT
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария на специальном брифинге 18 февраля объявил о своем решении уйти в отставку. Глава правительства принял решение на фоне политического кризиса в стране.
«Я принял решение покинуть занимаемую должность. Безусловно, я верю и хочу верить, что этот шаг будет способствовать снижению поляризации в нашей стране. Так как я уверен, что поляризация и противостояние между нами – самый большой риск для будущего нашей страны, экономического развития и кризиса любого вида», – заявил Гахария, пишет Sputnik Georgia.
При этом премьер подчеркнул, что причиной отставки стали и разногласия с правящей партией по поводу исполнения суда решения о помещении председателя главной оппозиционной партии страны «Единое национальное движение» Ники Мелия в заключение.
Тбилисский городской суд 17 февраля отправил заочно Мелия в предварительное заключению по делу о событиях на акции 20 июня 2019 года. Однако Мелия и его сторонники заявили, что не будут подчиняться этому решению. Его поддержал весь оппозиционный спектр. Кроме того, оппозиция объявила об объединении и начале национального движения.
Правящая партия «Грузинская мечта» пока не делала никаких заявлений об отставке Гахария. Представители оппозиции ликуют, называя решение премьера об отставке победой оппозиционных сил.