Մասնագիտական հանձնաժողովը հավանություն է տվել Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ V», AstraZeneca և Pfizer պատվաստանյութերի օգտագործմանը, հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, փոխանցում է Factor.am-ը:
Նա նշել է, որ միայն Pfizer-ի մասով ջերմային ռեժիմի ապահովման հետ կապված հարցեր կան, որոնք պետք է կարգավորվեն:
Նախարարը հիշեցրել է, որ մարտից պետք է սկսվի պատվաստման գործընթացը։
Ավանեսյանի խոսքով՝ պետպատվերի շրջանակում հնարավորություն կունենան պատվաստվելու ռիսկային խմբում ներառված քաղաքացիները, այն կամավոր կլինի։
Փետրվարի 18-ի դրությամբ ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը մոտ 170,000 է հասել, երկրում փաստացի բուժվողների թիվը 4293 է։

An expert committee in Armenia has approved the use of Sputnik V, AstraZeneca and Pfizer vaccines against the coronavirus, Health Minister Anahit Avanesyan said Thursday, February 18, Factor.am reports.
Avanesyan noted that the country is currently working on ways to ensure the thermal stability of the Pfizer jabs.
According to her, vaccine rollout will begin in March, stressing that vulnerable and high risk groups will receive free jabs on a voluntary basis.
Avanesyan said earlier that Armenia was negotiating the purchase of the Russian Sputnik V vaccine against Covid-19.