Հայաստանում փետրվարի 19-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 170,011-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 191-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 5 դեպք է գրանցվել, 2-ը՝ կորոնավիրուսից, և 3 դեպք, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3158 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 797։
Ապաքինվել է ևս 101 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 161,790 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 4266 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը նվազել է 27-ով։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 191 to reach 170,011 on Friday, February 19 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 213 more people have recovered, two patients have died from Covid-19, while three others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 2931 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 161,790 people have recovered, 3158 have died from the coronavirus in the country, while 797 others carrying the virus have died from other causes.