2021թ․ լրանում է Լիտվայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանության ֆեսյբուքյան էջում նշվում է, որ Լիտվան հպարտ է, որ աշխարհում 1-ին երկիրն է, որը ճանաչել է ՀՀ անկախությունը և առաջին երկրներից մեկն է, որի հետ Հայաստանը հաստատել է դիվանագիտական հարաբերություններ 1991 թվականին։
«Համագործակցությունն ժամանակի ընթացքում խորացել է և ընդլայնվել՝ ստեղծելով ամուր գործընկերություն և սերտ համագործակցություն շատ ոլորտներում:
Այս տարի Հայաստանում Լիտվայի դեսպանության գործունեությունը նվիրված է լինելու այս կարևոր տարեդարձին: Եկեք միասին տոնենք 30-ամյակը»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը շնորհավորել էր Լիտվային Անկախության օրվա կանակցությամբ. «Սրտանց շնորհավորում եմ իմ գործընկերոջը Գ. Լանդսբերգիսին Լիտվայի Պետականության վերականգնման օրվա առթիվ: 30 տարվա դիվանագիտական հարաբերությունները մեր երկրների միջեւ – ստեղծեցին ամուր գործընկերություն և սերտ համագործակցություն մի շարք ոլորտներում և գրանցեցին բազմաթիվ ուշագրավ նվաճումներ մեր երկկողմ հարաբերություններում»։

Lithuania is proud to be the 1st country in the world to have recognized the independence of Armenia, the country's Embassy in Yerevan said in a message to mark the 30 years of diplomatic relations between the two nations.
"This year marks 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Lithuania and Armenia. The cooperation has since deepened and expanded, creating a strong partnership and close cooperation in many areas," the message reads.
"Lithuania is proud to be the 1st country in the world to have recognized the independence of Armenia, and one of the first countries with which Armenia established diplomatic relations in 1991."
In 2021, the Lithuanian mission said, the Embassy's activity will be dedicated to the anniversary.
Diplomatic relations between Armenia and Lithuania were established on November 21, 1991, exactly two months after Armenia's independence on September 21, 1991. Lithuania has also recognized the Armenian Genocide.