2021 թվականի փետրվարի 18-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Սամադովն ընդդեմ Հայաստանի» գանգատի վերաբերյալ որոշումը։ Եվրադատարանը գանգատն անընդունելրի է ճանաչել, հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից։
Գործով դիմումատուն, ենթադրաբար, իրեն սեփականության իրավունքով պատկանող գույք ուներ Քելբաջարի տարածքում և այն լքել էր 1993 թվականին:
Վերջինս Եվրոպական դատարանին գանգատ էր ներկայացրել 2008 թվականին՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան Հայաստանի կողմից վավերացվելուց 6 տարի անց: Դիմումատուին սեփականության իրավունքով ենթադրաբար պատկանող տնից հարկադիր տեղահանումից անցել էր ավելի քան 15 տարի:
Նման հանգամանքներում Եվրոպական դատարանը, նույնիսկ հաշվի առնելով դիմումատուի փախստականի կարգավիճակը, Կոնվենցիայի վավերացումից վեց տարի անց գանգատի ներկայացումը համարել է չափազանց ուշ:

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 18 февраля огласил решение по жалобе «Самадов против Армении», признав ее неприемлемой. Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
Отмечается, что истец по данному делу владел имуществом, принадлежащим ему по праву собственности, на территории Кельбаджара в Карабахе и покинул его в 1993 году.
Он представил жалобу в ЕСПЧ в 2008 году, по прошествии 6 лет после присоединения Армении к Европейской конвенции по правам человека. Более того, с момента принудительного выселения из предположительно принадлежащего ему на правах собственности дома прошло 15 лет.
В подобных обстоятельствах Европейский суд, даже учитывая статус беженца заявителя, через 6 лет посла ратификации Конвенции счел обращение слишком запоздавшим. Европейский суд признал жалобу неприемлемой.