Հայաստանում փետրվարի 20-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 170,234-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 223-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 3 դեպք է գրանցվել, 1-ը՝ կորոնավիրուսից, և 2 դեպք, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3159 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 799։
Ապաքինվել է ևս 113 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 161,903 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 4373 է։ Փաստացի բուժվողների թիվն ավելացել է՝ 107-ով։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 223 to reach 170,234 on Saturday, February 20 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 113 more people have recovered, one patient has died from Covid-19, while two others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3509 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 161,903 people have recovered, 3159 have died from the coronavirus in the country, while 799 others carrying the virus have died from other causes.